A NATO szerint Oroszország Oroszország nem tartja tiszteletben nemzetközi kötelezettségvállalásait, köztük a nukleáris fegyverekre és a haderő-telepítésekre vonatkozó megállapodásokat – mondta a szövetség főtitkára. Jens Stoltenberg elmondta: Moszkva évtizedeken át tartó tagadást követően a közelmúltban elismerte egy 9M729 nevű új rakétarendszer létezését – ezzel bizonyítva, hogy Oroszország újfent nem adott hiteles tájékoztatást rakétarendszere és haderő-telepítése kapcsán.
Ki sértette meg előbb az egyezményt?
A NATO attól tart, hogy a rakéták megsértik az európai közepes és rövid hatótávolságú nukleáris erőkről (INF) megkötött egyezményt, amely teljes tilalmat szab az 500 és 5500 kilométer hatótáv közötti rakétarendszerekre – a szövetség szerint az újonnan telepített rendszerek pedig ebbe a kategóriába esnek.
Washington nemrégiben megosztotta a hírszerzés által szerzett információkat - ezek szerint az oroszok olyan rakétarendszereket fejlesztenek, amelyek akár észrevétlenül képesek csapást mérni Európára. Moszkva meglátása szerint az Egyesült Államok védelmi rendszere már eleve sérti ezt az egyezményt. Washington most a szövetség tagjaitól a diplomáciai nyomás fokozását sürgetik az oroszokkal szemben – írja a New York Times.
Ne akadályozzon semmit Magyarország
Stoltenberg az ukrán oktatási törvény miatt Magyarország és Ukrajna között kialakult feszültségre vonatkozóan elmondta: Magyarország értékes partnere az észak atlanti katonai szövetségnek, Budapest ugyanis számos területen járul hozzá a szövetség működéséhez. Hozzátette: Ukrajna is fontos partnere a NATO-nak, ezt tükrözi az is, a szövetség a legnagyobb mértékben e fenyegetéshez igazította kollektív védelmi rendszerét az utóbbi időszakban.
Putyin és Orbán közös műveleteitől tartanak – katonákat telepítenek a magyar határhoz Tekintve, hogy a magyar szárazföldi erők harcértéke gyakorlatilag nulla és Trump elnök nyilvánosan is megkérdőjelezi a NATO közös védelmi garanciáját, érdemes közelebbről is megvizsgálni a konfliktust. Részletek >>> |
Az Egyesült Államok ellenzi azt, hogy Magyarország az ukrán oktatási törvény miatti kétoldalú vita akadályozza a NATO és Kijev együttműködését – mondta az amerikai NATO-nagykövet a HVG-nek. Kay Bailey Hutchison hozzátette: az orosz agresszió által sújtott országnak ugyanis fontos lenne, hogy minden lehetséges eszközzel segítsük az orosz agresszió visszaverését, a szuverenitás helyreállítását, az ország stabilizálását, illetve a működő demokratikus intézményrendszer kiépítését.
A főtitkár Macedóniával kapcsolatban történelmi lehetőségnek nevezte az ország nevének megváltoztatásáról kiírt vasárnapi népszavazás eredményét. Kijelentette, a NATO kapuja nyitva áll, a szövetség kész harmincadik tagjának fogadni az országot, a csatlakozásról folytatott tárgyalások pedig akár már a jövő év első hónapjában lezárulhatnak. Ennek azonban fontos feltétele az alkotmányos stabilitás, valamint a névvita végleges lezárása.
Versenyfutás a világ új kincsesbányájáért: az oroszok időben ébredtek Kétrészes elemzésünk első fejezetében a rohamosan olvadó arktikus térségben megindult kereskedelmi tevékenységet és az orosz-amerikai katonai versenyfutást vizsgáljuk meg. Az arktikus térség az egyetlen olyan műveleti terület a világ tengerein, ahol az amerikai haditengerészet harcértékét felülmúlja az orosz. A holnapi részben Kína és Európa aktivitását vesszük górcső alá. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |