3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az olajár padlóra került, ez igen kellemetlen a nagy olajkitermelő országoknak - így Oroszországnak is, amit még a nyugati szankciók is sújtanak. Nem csoda, hogy padlóra került a rubel, az orosz gazdaság a stagfláció felé sodródik. Mi pedig másfél éve még azt vizsgálgattuk, hogyan tarthatnánk a devizatartalék egy részét rubelben...

A nyugati világban erősödő növekedési aggodalmak két éves mélypontra küldték az olaj árát, az eszkalálódó közel-keleti geopolitikai feszültségek ellenére is. Ez a fejlemény a nagy olajkitermelő országoknak úgy kell most, mint ablakos tótnak a hanyatt esés - és bizony Oroszország ebbe a kategóriába tartozik, hiszen az olaj- és gáz-exportjából származó jövedelmek teszik ki a központi költségvetés bevételeinek felét.

Mindez megfejelve és megterhelve a nyugati szankciókkal azt eredményezte, hogy az orosz rubel az utóbbi hónapokban a világ valutái közül a legnagyobb mértékben veszített értékéből. Ezzel párhuzamosan Oroszország valutatartalékai négy éves mélypontra estek - 55 milliárd dollárral csökkenve idén  -, a gazdaság pedig összességében a stagfláció felé sodródik.  A tavalyi hónapban az éves infláció 8%-ra szökött föl, amely három éves csúcsot jelent.

A dollár rubelárfolyama

Érthető módon a politikai feszültség egyre nő a Kreml falain belül, a belső törésvonalak pedig egyre nyilvánvalóbbá válnak. Kedden az ország pénzügyminisztere, Anton Sziluanov jelentette ki, hogy nincsen pénz a beígért nagy ívű haderő-fejlesztési projektekre. Oroszország 2004 óta már így is megduplázta katonai költségvetését és az eredeti tervek az idei 17,6%-ról 2017-re a központi költségvetés 20,8%-ára növelte volna a hadi-kiadásokat.

A mennyezet tehát ég a Kreml urai felett, a rubel pedig kiterülve a padlón - ebben a helyzetben nem érdektelen emlékeztetni a hazai vonatkozásra is.

2013. február 28-án Rogán Antal kormánypárti frakcióvezető Moszkvában járt, és Putyin pártjának, az Egységes Oroszországnak egyik vezetőjével, egyben az Állami Duma alelnökével, Szergej Zseleznyákkal tárgyalt. Rogán az oroszok által később nyilvánosságra hozott jegyzőkönyv szerint kijelentette a tárgyaláson, miszerint a magyar kormány napokon belül „megvizsgálja devizatartalék felhalmozásának lehetőségét orosz rubelben a dollár kevésbé stabil helyzete miatt”.

Nehéz ezt a váteszi javaslatot másfél évvel a kormány javaslata után is indulatok nélkül minősíteni. Fontos kiemelni, hogy Rogán Antal titkos tárgyalásra érkezett Moszkvába, de az oroszok végül mégis világgá kürtölték Budapest javaslatát, felmutatva a magyar skalpot.

Aki pedig csodálkozik, hogy a magyar-atlanti kapcsolatok romokban hevernek, az magára vessen.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG