Ahhoz képest, hogy mi történik Londonban, akár nyaralásnak is nevezhetjük azt a rövid turnét, amely során George Osborne brit pénzügyminiszter bejárja a világot, hogy megnyugtassa a piacokat: a brit gazdaság újra erős lesz és lehet rá számítani. A két hetes tárgyalássorozat a Wall Streeten kezdődik hétfőn, utána az Egyesült Államok más részein folytatódik, majd Kína és Szingapúr következik - számol be a Bloomberg.
A szigetország igazi politikai háborús övezetté vált a Brexit óta: sorra tűnnek el a süllyesztőben a kilépéspárti vezető politikusok is, senki sem akar igazán David Cameron helyére kerülni, hogy elvigye a balhét. Ráadásul árnyalja majd Osborne mézes-mázos szavait, hogy a font 31 éve nem látott mélységbe zuhant a dollárral szemben, az ingatlanalapokat pedig az elmúlt napokban kénytelenek voltak befagyasztani, hogy megakadályozzák az piac összezuhanását.
A pénzügyminiszter elsőként a Wall Street nagykutyáinak színe elé járul, hogy egy kis bizalmat ébresszen bennük. "Ugyan a kilépés gazdasági kihívásokkal jár, de mindent meg kell tennünk azért, hogy az Egyesült Királyság az egyik legcsábítóbb célpont legyen a gazdaság szereplői számára." - mondta Osborne még az utazás előtt, ilyen célok mellett pedig tényleg lesz elég dolga.
We should begin conversation now with US & NAFTA about trading ties.Spoke to Speaker Ryan this weekend & Secretary Lew coming to London soon
— George Osborne (@George_Osborne) July 11, 2016
Ehhez még adatok? Minek?
Nem csak ő, de a brit jegybank is kemény hét előtt áll: a piaci elemzők szerint Mark Carney jegybankelnök már most csütörtökön belekezdhet az alapkamat megnyirbálásába, 54 megkérdezett elemző közül 30-an mondták azt, hogy 25 bázispontos csökkentéssel 0,25 százalékra számítanak. Más elemzők szerint viszont kivár majd a Bank of England egészen augusztusig, amíg meg nem érkeznek az első árulkodó adatok.
A csütörtöki kamatdöntő ülés előtt azonban lesz még dolga Carney-nak: holnap 10-kor meg kell jelennie a Gazdasági bizottság előtt, amelynek feladata többek között a jegybank ellenőrzése is. A Brexit óta a jegybankelnök kapott hideget-meleget, most viszont szemtől szembe kerülhet bírálóival. A kilépés mellett kampányoló Jacob Rees-Mogg például egyenesen a Carney kirúgását kérte, mivel úgy gondolja, a kampány során az elnök bőven túllépte a hatáskörét és beleszólt a politikába, amikor élesen kritizálta a kilépést. Egy alkalommal Carney a Brexit gazdasági hatásaival kapcsolatban azt mondta, azok "a jegybank méltóságán aluliak".
Carney nem titkolja, hogy keményen beleállt a kampányba, de azzal védekezhet holnap, hogy a jegybanknak igenis kötelessége felhívni a britek figyelmét az olyan veszélyekre, mint a munkahelyek elvesztése, a kamatok növekedése és a font elértéktelenedése.
Éppen ezért lesznek is támogatói a bizottságban: Andrea Leadsom energetikai miniszter, aki Cameron helyére pályázik, korábban azt mondta, egészen nagyszerű munkát végzett a jegybankelnök és stabilizálta a pénzpiaci bizalom szintjét a legnehezebb órákban.
Cicaharccá fajuló hatalmi harc
Ha már David Cameron utódja szóba került: nem túl szép fordulatot vett hétvégén a miniszterelnöki székért folyó harc a konzervatívoknál. Leadsom ugyanis elég gusztustalan mélyütést vitt be az eddig favorit Theresa May-nek. Szerinte az, hogy ő anya, sokkal jobb vezetővé teszi, mint amilyen May valaha is lehet. A felháborodás hatására Leadsom személyesen kért bocsánatot, ahogy arról a Daily Telegraphot vasárnap tájékoztatta. A BBC hétfői információi szerint olyannyira rosszul sült el Leadsom megjegyzése, hogy ma visszalép és nem folytatja küzdelmet.
Áll a bál a munkáspártnál is. Jeremy Corbyn pártelnök helye igencsak megrendült, gyakorlatilag ketté szakadt a párt a csatározások mentén: egy tucat vezető hagyta el a süllyedni látszó hajót. A mai napon Angela Eagle, az árnyékkormány volt üzleti államtitkára jelentheti be, hogy megküzd Corbynnal a vezetésért.