A számítások szerint húsz év múlva már összesen 8,2 milliárd ember fog repülővel utazni egy év alatt, ez a mostani utasforgalom duplája – derült ki a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség közleményéből. A kereskedelmi szervezet elemzése szerint éves szinten 3,5 százalékkal fog nőni az utasforgalom, 2037-re pedig már több mint 8 milliárd utassal számolhatnak. A bővülés mértéke egy százalékponttal alacsonyabb a szervezet két évvel ezelőtti prognózisánál, ezt a szervezet a protekcionizmus erősödésével magyarázza, ami a bővülés ellen hat.
A legnagyobb növekedést az ázsia-óceániai régió fogja elérni és 2024-re Kína lesz a világ legnagyobb légiközlekedési piaca 1,6 milliárd utassal, ezzel leszorítja a második helyre az Egyesült Államokat, ahol az előrejelzések szerint ekkora 1,3 utas lehet. A harmadik helyen a most hetedik India lesz 572 milliós forgalommal, a negyedik helyen pedig Indonézia végezhet 411 millió utassal.
A légiközlekedés globális szinten 65,5 millió embernek ad munkát és a világ gazdaságához mintegy 2700 milliárd dollár értékben járul hozzá. A 3,5 százalékos növekedéssel számolva 20 év múlva a légiközlekedés már 100 millió állást fog támogatni, és 5500 milliárd dollárral járul majd hozzá a világ GDP-jéhez.
Globalizáció vagy protekcionizmus?
Az, hogy a globalizáció vagy a protekcionista irány erősödik a jövőben, jelentősen változtathat a növekedés mértékén: a globalizáció visszaszorulásával a forgalom fejlődési üteme 2,4 százalékra csökkenhet, ha azonban erősödnek ezek a folyamatok, akkor akár 5,5 százalékos is lehet a fejlődés. Az IATA elnök-vezérigazgatója, Alexandre de Juniac hozzátette: a Brexit káoszt okozhat a repülőtereken, ha nem születik megállapodás a kilépés feltételeiről.
Egyben arra kérte a döntéshozókat és kormányokat, hogy azonnal orvosolják az európai légtér és a repülőterek kapacitáshiányát, ami már az idén nyári menetrendben is nagy fennakadásokat, késéseket, járattörléseket okozott.
A protekcionista felfogás erősödésén túl az olajár és a bérköltségek hatással lehetnek a szektorra évtizedes távlatokban. Ahogy arról korábban már beszámoltunk, idén a légitársaságok csaknem 34 milliárd dollár összesített adózott eredményt érhetnek el, ami 11 százalékos csökkenés éves alapon. A becslések szerint a Brent olajtípus hordónkénti ára 70 dollár lesz, 27,5 százalékkal magasabb, mint 2017-ben, a kerozin ára emiatt 26 százalékkal 84 dollárra emelkedik hordónként. A légitársaságok üzemanyagra fordított költségei az összkiadások 24 százalékát teszik majd ki, míg korább 21 százalék körül becsülték ennek mértékét. További részletek >>>