Sebesültet visznek el a mentők a párizsi Bataclan koncertterem közelében, miután az épületben mintegy száz embert túszul ejtettek. (MTI/EPA/Yoan Valat) |
Nyolc terrorista összehangoltan indított párhuzamos támadást Párizs hat különböző területén péntek éjszaka: négy merénylő az Eagles of Death Metal zenekar koncertjén kezdett mészárlásba, több mint 80 emberrel végezve. Más támadok a Stade de France stadion környékén lövöldöztek, ahol éppen futballmeccs volt. A többi terrorista forgalmas kávézók és bárok környékén rántott fegyvert, a rendőrök és terrorelhárító csoportok kiérkezésekor pedig heten felrobbantották magukat. Az eddigi hírek szerint 150 is lehet a halottak száma és nagyjából 80 sérültje van a támadásnak, de az áldozatokról szóló számok még nem tisztázottak.
Szükségállapot
Francois Hollande államfő szükségállapotot hirdetett, nyilatkozatában pedig "könyörtelen háborút" hirdetett a terrorizmus ellen. Szombatra ideiglenesen lezárták a határokat és megerősítették a határőrizetet, 1500 katonát pedig a fővárosba vezényeltek. Az elkövetőkről egyelőre semmit sem tudni. Az egyik koncerten lévő szemtanú szerint amikor a terroristák fegyvert rántottak, Allahu Akbart kiáltottak, egy másik szemtanú szerint pedig a szír beavatkozás miatt támadtak a franciákra.
Az egész világ gyászol
Nemcsak Párizs és Franciaország népe, hanem az emberiség és az egyetemes értékek ellen intéztek terrortámadást - jelentette ki péntek este a Fehér Házban Barack Obama amerikai elnök a merényleteket követően.
Sebesültet visznek el a mentők a párizsi Bataclan koncertterem közelében, miután az épületben mintegy száz embert túszul ejtettek.(MTI/EPA/Etienne Laurent) |
Obama, aki a támadásokat az "ártatlan polgári lakosok terrorizálására irányuló gyalázatos kísérletnek" minősítette, leszögezte, hogy az Egyesült Államok minden segítséget megad legrégebbi szövetségesének, Franciaországnak a terrorizmus és a szélsőségesség elleni harcban, és mindent megtesz az elkövetők felelősségre vonásáért.
Az amerikai elnök Francois Hollande-nak telefonon is kifejezte részvétnyilvánítását. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok megingathatatlanul támogatja Franciaországot. A két vezető a Fehér Ház tájékoztatása szerint megfogadta, hogy közösen, és a világ országaival is összefogva harcolni fog a terrorizmus ellen.
Mentőalakulatok tagjai menekítik ki a sebesülteket a párizsi Bataclan koncertteremből 2015. november 13-án. (MTI/AP/Thibault Camus) |
Barack Obama washingtoni nyilatkozata megtételekor nem kívánt találgatásokba bocsátkozni a támadók kilétét illetően. Az elnök együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak.
Amerika is bevezeti a biztonsági intézkedéseket
New York, Washington és Los Angeles rendőrségét készültségbe helyezték az összehangolt párizsi terrortámadások nyomán, Bostonban pedig fokozott éberségre szólították fel a biztonsági szolgálatok munkatársait. Elítélte a terrortámadásokat és a franciák melletti szolidaritását fejezte ki mások mellett Joe Biden alelnök, valamint John Kerry, a külügyi és Loretta Lynch, az igazságügyi tárca vezetője, továbbá Bill de Blasio, New York polgármestere. Andrew Cuomo, New York állam kormányzója pénteken elrendelte, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadások által ledöntött Világkereskedelmi Központ (WTC) helyén megépült One World Trade Center torony csúcsát a francia trikolór színeivel világítsák meg. Cuomo a történteket gonosz emberek gyáva cselekedetének nevezte, akik szerint "a radikális gyűlölet mindenek fölött áll".
"Ma este Franciaország a terrorizmus elleni harc frontvonalába került, de Franciaország nincs egyedül. Ez a harc egész Európa harca, és mindenkié a szabad világban" - ezt már Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke mondta. "A francia nagy, erős és rugalmas nemzet, le fogja tudni győzni a tragédiát" - tette hozzá. Donald Tusk levelében kiemelte, hogy az Európai Unió segítséget nyújt Franciaországnak.
Orbán Viktor miniszterelnök szintén részvétét fejezte ki a tragédia kapcsán és biztosította a francia államfőt Magyarország támogatásáról.