A régi módszertan szerint közel 6, az új adatok alapján 8,3 százalékkal bővült a kiskereskedelem - jelentette kedden a KSH. Részletek >>
Van miből vásárolni
Balatoni András, az ING vezető elemzője |
A háztartások vásárlóereje jelentősen emelkedett az elmúlt időszakban, köszönhetően az alacsony inflációnak és a dinamikus béremeléseknek. A két hatás eredőjeként a vállalatoknál a nettó reálbérek közel 6 százalékkal, míg a költségvetési intézményekben több mint 9 százalékkal emelkedtek átlagosan, amennyiben kiszűrjük a közfoglalkoztatás torzító hatását. A foglalkoztatási helyzet is folyamatosan javult, amihez a közfoglalkoztatottság bővülése mellett egyre inkább hozzájárul a magánszektor munkakeresletének növekedése is - írja friss elemzésében Balatoni András, az ING vezető közgazdásza.
Már nem óvatoskodnak annyira a magyarok
A háztartások a bőrükön érzik a makrogazdasági helyzet javulását, így a bizalom folyamatosan emelkedik a szektorban, emellett a jövőre vonatkozó várakozásaik is egyre optimistábbak. A kedvező folyamatok miatt a korábban jellemző óvatosság most háttérbe szorul, amikor dönteni kell arról, hogy a jövedelemből vásároljanak a háztartások, vagy inkább megtakarításaikat növeljék - ez azt eredményezi, hogy a vásárlóerő bővülése egyre markánsabban megjelenik a fogyasztásban, illetve a kiskereskedelmi forgalomban is. Ez utóbbi aggregátumot számos módszertani és fehéredési hatás is kedvezően befolyásolja, azonban amennyiben ezektől eltekintünk, akkor is nagyon kedvező kép bontakozik ki.
Ez a növekedés szempontjából is jó hír
A kiskereskedelem valamennyi szegmense érdemben tudott bővülni: az élelmiszer jellegű kiskereskedelem 3,0, a nem-élelmiszer jellegű 8,4, míg az üzemanyagok forgalmának volumene 9,5 százalékos növekedést mutat. A összességében az ING szakembere arra számít, hogy idén a forgalom bővülése - az új módszertan szerint - meg fogja haladni a 7 százalékot, ami rendkívül kedvező a hazai növekedés szempontjából, ráadásul azt mutatja, hogy a belső kereslet lesz a gazdasági növekedés fő motorja, ami a költségvetés szempontjából is kedvező folyamat - írja Balatoni András.