Idén áprilisban az ipari termelés volumene mintegy 7,8 százalékkal haladta meg az előző évit, munkanaphatástól megtisztított adatok alapján 2,9 százalékkal nőtt a termelés. A két adat közötti jelentős eltérést az okozza, hogy idén áprilisban kettővel több munkanap volt, mint egy évvel ezelőtt.
A termelés 2018 január-áprilisában 3,8 százalékkal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás áprilisban az előző hónaphoz viszonyítva 0,2 százalékkal nőtt.
Az előző havi adatokat megkavarta a naptárhatás, 2018 márciusában az ipari termelés volumene 2,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi magas bázistól. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 1,9 százalékkal nőtt. Itt a különbséget az adta, hogy kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2017 márciusában.
Nem sikerül felülmúlni a tavalyi szintet?
Az ING vezető makrogazdasági elemzője szerint az áprilisi eredmények jelentpsen elmaradnak a várakozástól. A nyers és az igazított adat közötti markáns eltérés is arra utal, hogy az ipar kapacitáskihasználtsága csúcsra van járatva.
Virovácz Péter elmondta: az idei év első négy hónapját figyelve elmondható, hogy bár hónapról hónapra megfigyelhető némi ingadozás az éves növekedési adatokban, a termelés volumene gyakorlatilag január óta stabil, vagyis úgy tűnik, hogy az iparvállalatok nem igazán tudják már érdemben tovább emelni a kibocsátást. Egyelőre a BMI és egyéb bizalmi indikátorok is arra utalnak, hogy a jövőben felpöröghet az ipar, de most a kapacitáskorlátok egyértelműen fékezik a teljesítményt.