Az újbóli jelentős nagyságú többlet azonban önmagában elrejti, hogy a mögöttes folyamatok nem túl biztatóak, s visszafogott külkereskedelmi aktivitásról tanúskodnak. Az euróban számított éves export ugyanis 1,1 százalékkal, az import pedig 3,5 százalékkal esett vissza.
A csökkenés összefüggésben lehet az ipar utóbbi hónapokban látott gyengébb teljesítményével, ám az import jelentősebb, az exportét jóval meghaladó visszaesése – bővülő belső fogyasztás mellett - mégis meglepő – írja kommentárjában Nyeste Orsolya, az Erste makrogazdasági elemzője.
Már látni a fényt az alagút végén?
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a következő hónapokban újra élénkülhet az export, mivel az ipar gyengélkedése feltehetően átmeneti lehetett, míg az európai konjunktúra mutatók is élénkülést jeleznek.
Az első tíz hónapban 1,35 milliárd euróval 8,53 milliárd euróra nőtt a külkereskedelem többlete, így az év végére megközelítheti a 10 milliárd eurót a többlet. Jövőre 8,6-8,8 milliárd euróra csökkenhet a külkereskedelmi többlet a jelentősen élénkülő hazai beruházások, valamint az olajárak várható mérsékelt emelkedése miatt.
2018-ban az új autóipari kapacitások várható üzembe helyezése miatt érdemben bővülhet a kivitel, így a továbbra is élénk belső kereslet ellenére nem várunk további csökkenést a külkereskedelmi többletben.