5p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Megvizsgáljuk az európai középhatalmak és az Egyesült Államok dilemmáit, belpolitikai törésvonalait és kormányaik sérülékenységét az ukrán válság kapcsán. Macronnak 79 százalékos esélye van az áprilisi újraválasztásra, márpedig ő a győzelem után keményebb vonalat vesz fel a Kremllel szemben akár lerohanják az oroszok Ukrajnát, akár nem. Káncz Csaba jegyzete.

1991 novemberében volt az utolsó alkalom, amikor a Nyugat átfogó koncepciót vázolt fel – a még fennálló Szovjetunióval – az európai biztonságpolitikai rendszerre vonatkozóan. Ez volt az ambíciózus „Párizsi Charta az Új Európáért”. Ez többnek bizonyult, mint a nagyhatalmak egyszerű egyeztetése. A Charta egy olyan nemzetközi rendért szállt síkra, amelyet áthatnak az emberi és a demokratikus jogok.

Napjainkban Oroszország magabiztosabb fellépése nem korlátozódik Ukrajnára. A Nyugat megosztottságát és vezetési gyengeségét kihasználva gyakorlatilag domináns szereplő lett a dél-kaukázusi válság és a kazahsztáni politikai turbulenciák során. De igaz ez a Balkánra és a nyugat-afrikai Malira is, ahol fokozatosan szorítja ki az elbizonytalanodott nyugati szereplőket.

Putyin kihasználja a Nyugat gyengeségeit. (EPA/ALEXEI NIKOLSKY)
Putyin kihasználja a Nyugat gyengeségeit. (EPA/ALEXEI NIKOLSKY)

Az utóbbi hetekben forráspontig eszkalálódott ukrán válság tökéletesen rámutatott az európai középhatalmak és az Egyesült Államok dilemmáira, belpolitikai törésvonalaira, valamint kormányaik sérülékenységére. Vessünk egy-egy pillantást a főbb szereplőkre.

Egyesült Államok

Joe Biden kormányzata számára a Kínával folytatott stratégiai konfrontáció az első számú prioritás, így az ukrán válság tulajdonképpen katonai képességeket, energiát és figyelmet von el a távol-keleti frontról. Ha kitörne az ukrán háború és ezzel párhuzamosan az égbe szökne az olajár, az a demokrata párt számára katasztrofális kihatással járna az inflációtól már amúgy is rettegő lakosság körében az őszi időközi választásra fordulva.

Egy megroppant demokrata párt pedig rémálom lehet a Baltiak, Lengyelország és Ukrajna számára, hiszen Trump esetleges visszatérése esetén Washington átnyúlna a fejük felett, lepaktálva a Kreml urával.  

Egyesült Királyság

Sokak gyanúja szerint a megtépázott tekintélyű Boris Johnson miniszterelnök hirtelen érdeklődése Kelet-Európa iránt kevésbé függ össze az Ukrajna iránt érzett aggodalmával. Sokkal inkább azzal, hogy megpróbálja elterelni a közvélemény figyelmét azokról a leleplezésekről, miszerint partik és tivornyázások sorát tartotta a miniszterelnöki rezidencián, miközben az ország a COVID járvány miatti lezárásokban sínylődött. Legalább annyira fontos motiváció Johnson számra, hogy felmutathassa Washington számára: az Egyesült Királyság még labdába rúg az európai politikában.

Németország

Az új német kormány három koalíciós pártja három különböző álláspontot képvisel a konfliktussal kapcsolatban és a domináns fél a hagyományosan orosz-barát SPD. A szociáldemokraták próbálnak egyensúlyozni az energiapolitikai érdekek (Északi Áramlat II), a kelet-európai szolidaritás, a világháború utáni pacifista tradíciók és Washington keményvonalas fellépésének koordinátarendszerében. Több hetes sasszézás és bizonytalankodás után Scholz kancellár arról biztosította a nyugati vezetőket, hogy Németország biztos szövetséges marad egy ukrán konfliktus kitörése esetén.

Franciaország

Emmanuel Macron elnök az ukrán válságban lehetőséget lát arra, hogy még meggyőzőbben terjessze az európai „stratégiai autonómia” elképzeléseit, amely már elnökségének kezdete óta az egyik legfontosabb vesszőparipája.  Macron kényes helyzetben van, hiszen jelenleg egy olyan országban folytat elnökválasztási kampányt, ahol az Oroszország iránti szimpátia mélyen gyökerezik. Ráadásul nacionalista ellenfelei (Marine Le Pen és Eric Zemmour), valamint baloldali riválisa (Jean-Luc Melanchon) jobban szimpatizálnak Oroszországgal, mint az Egyesült Államokkal és mindhárman megpendítették már a NATO elhagyását.

A „gaullista” hagyományok nagy része ma már nemzeti hagyomány. Márpedig 1966-ban Charles de Gaulle kivitte hazáját a NATO katonai döntéshozatali rendszeréből. A legutóbbi fejleményként pedig az egykori miniszterelnök, François Fillon elfogadta a Kreml ajánlatát, hogy legyen az orosz petrokémiai óriás, a Szibur igazgatósági tagja.

De a dolgok megváltozhatnak az áprilisi elnökválasztás után. A „The Economist” választási modellje szerint Macronnak jelenleg 79 százalékos esélye van az újraválasztásra. Márpedig Macron minden jel szerint a választás után keményebb vonalat vesz fel a Kreml-lel szemben - akár lerohanják az oroszok Ukrajnát, akár nem. A francia elnököt mélységesen felháborította, hogy Moszkva a Wagner Csoport zsoldosait küldte Maliba, ahol a francia csapatok komoly politikai nyomás alá kerültek. Nem véletlen az sem, hogy Macron francia csapatokat vezényelt az utóbbi napokban Romániába, hogy erősítse a NATO ottani jelenlétét.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Figyelmeztetés jött: összeomolhat a szociális állam
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 08:23
A szociális állam összeomlásának a veszélyére figyelmeztetett és sürgős reformok szükségére hívta fel a figyelmet a BDA német munkaadói képviseleti szervezet elnöke, Rainer Dulger a dpa német hírügynökségnek adott interjúban.
Makro / Külgazdaság Vámháború: sokan bírálják az uniós megállapodást
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 07:12
Az olasz miniszterelnök szerint megfelelő a megállapodás, Berd Lange viszont elégedetlen. 
Makro / Külgazdaság Merz megszólalt az EU és az Egyesült Államok közötti megállapdásról
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 06:10
Friedrich Merz német kancellár vasárnap este kiadott kormányközleményében üdvözölte az Európai Unió és az Egyesült Államok között létrejött paktumot. A német iparszövetség szerint katasztrófa a megállapodás. 
Makro / Külgazdaság Van egy rossz hírünk a magyar vásárlóknak: megint drágult a nagybevásárlás a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. július 28. 05:37
Enyhe áremelkedést tapasztaltunk, itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár. 
Makro / Külgazdaság Szerdán kiderül az igazság: izgulhat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 16:10
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelem, a bruttó hazai termék (GDP) és az ipari termelői árak, valamint a szálláshelyek forgalmáról is közöl statisztikákat.
Makro / Külgazdaság Újra egy számjegyű kamattal lehet kölcsönt felvenni
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 09:16
Több bank már 10 százalék alatti kamatot kínál.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgot mondott Orbán Viktor az uniós pénzekről Tusványoson
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 11:46
Szerinte amíg nem kapjuk meg az összes, Magyarországnak járó pénzt, addig a kormány megvétózza az uniós költségvetést.
Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG