A G20 ausztráliai tanácskozásáról idő előtt hazaindult Vlagyimir Putyin orosz elnök – jelentette az Euronews hírcsatorna vasárnap reggel. Korábban arról írtak, hogy az elnök nehezményezte, sőt a nemzetközi joggal ellentétesnek nevezte az országa ellen bevezetett szankciókat.
Visszaüthetnek az Oroszországgal szemben alkalmazott szankciók a nyugati országokra – idézi Vlagyimir Putyin orosz elnök figyelmeztetését a német ARD tévécsatornának adott interjúból az MTI. Az interjút még a G20 csoport ausztráliai csúcstalálkozója előtt adta. Putyin rámutatott arra, hogy az orosz bankok nyugati tőkepiaci hozzáférésének a korlátozása visszavetheti az Oroszországba irányuló exportot.
Az elnök kifejtette, hogy a tőkéhez jutás megnehezítése arra kényszerítheti az orosz bankokat, hogy az Ukrajnának nyújtott hiteleik idő előtti visszafizetését követeljék. Csak a Gazprombanknak például 3,2 milliárd dollár követelése van Ukrajnával szemben - mutatott rá. Az orosz bankok ukrajnai követelése összesen mintegy 25 milliárd dollárra (20 milliárd euró) tehető.
(Fotó: 123rf.com) |
A vasárnap reggeli Euronews-jelentés szerint Putyin „korán elhagyta” a Brisbane-ben rendezett tanácskozást, mielőtt annak zárónyilatkozatát elfogadták volna, a hosszú repülőútra hivatkozva, valamint arra, hogy "szeretne kicsit aludni". Az orosz propaganda szerint Putyin persze semmiképp sem a többi ország által rá nehezedő nyomás miatt utazott el.
Pedig szombaton még arról írt a nemzetközi sajtó, hogy a találkozón mindenki az orosz elnöknek esett neki, kezdve Obama amerikai elnökkel, aki azzal kezdte, hogy az orosz agressziót az egész világra szóló veszélynek nevezte. A brit Dailymail szerint egyébként Ausztráliában nagy pompával és katonai tiszteletadással fogadták Obamát, miközben Putyint gyakorlatilag ignorálták, azaz keresztül néztek rajta az ausztrál állam részéről.
A német Handelsblatt.com pedig azt írja, hogy Merkel kancellár asszony és Putyin a találkozón ismét négyszemközt beszélgettek, méghozzá órákon keresztül és a tervezettnél jóval hosszabban, ám eredménytelenül. A DPA német hírügynökség szerint két óra elteltével az EU-bizottság új elnöke, Jean-Claude Juncker is csatlakozott a társalgáshoz, amelynek részleteiről azonban semmi nem szivárgott ki.
A német lap mégis tudni véli, hogy a beszélgetés német nézőpontból kijózanítóan hatott, és inkább keményítette Merkel nézőpontját Oroszországgal szemben. Ezt a kancellár asszony nyilatkozataiból próbálták leszűrni. Hozzáteszik azt is, hogy az utóbbi időben a két vezető 36 alkalommal beszélt telefonon és a franciaországi Caenben, valamint az olaszországi Milánóban is folytatott személyes, maratoni beszélgetéseket, ám a jelek szerint mindeddig eredménytelenül, legalábbis ami az orosz-ukrán konfliktust illeti.