Az olajmező-szolgáltatások piacán világelső amerikai SLB az Ukrajna ellen indított háború második éve után sem tervezi, hogy kivonuljon az orosz piacról a Financial Times beszámolója szerint. Hiába gyakorolnak rá nyomást a nyugati kormányok és civil szervezetek mondván: az orosz olajexport támogatásával segít nyitva tartani az értelmetlen öldöklés folytatásához szükséges pénzcsapot.
Olivier Le Peuch, a vállalat vezérigazgatója azt mondta a brit üzleti lapnak, hogy nem döntöttek a továbbiakról. Egyelőre nem követik ágazatuk második és harmadik legnagyobb cégét, a Baker Hughest és a Halliburtont, amelyek eladták oroszországi vállalkozásokat és hátat fordítottak az országnak. Ha új döntés születik, arról majd tájékoztatja SLB a nyilvánosságot.
A cégvezető elmondása szerint Oroszországban dolgozó részlegük autonóm módon végzi a munkáját. A vállalat vezetése nem akarja, hogy ottani embereik elveszítsék állásukat, és el akarják kerülni azt is, hogy veszendőbe menjen a vállalat ottani vagyona. Az SLB 2022 februárja után felfüggesztette minden újabb befektetését és technológiatranszferjét Oroszországba. Ezenfelül 2023 júliusa óta semmit sem szállítanak oda.
A vállalat a Szovjetunió bukása óta olyan üzletágat épített ki Oroszországban, amely 33,1 milliárd dolláros tavalyi bevételének 5 százalékát hozta és kilencezer embernek ad munkát. A cég tőzsdei beszámolói szerint orosz vagyonelemeik 600 millió dollár értek 2023 végén.
A Kyiv School of Economics üzleti főiskola adatai szerint az invázió ellenére 1651 külföldi vállalat tevékenykedik továbbra is Oroszországban, miközben 372 vonult ki teljesen a piacról. Gondolkodásmódjukat mutatja az amerikai Mondelez csokoládégyártó vezérigazgatója, Dirk Van de Put megjegyzése. A cégvezető azt mondta befektetőknek tartott tájékoztatóján, hogy fontosabbnak tartják a befektetésüket érő esetleges kár elkerülését, mint a morális kérdéseket. Ami a technológiai támogatást illeti, annak kisebb lehet a jelentősége, mint sokan gondolják – derült ki Craig Kennedy, amerikai közgazdász professzor szavaiból.
Szerinte az oroszoknak megvannak az eszközeik ahhoz, hogy nyugati segítség nélkül is folytassák az olajkitermelést, csak legfeljebb drágábban tehetik ezt. Persze minden kiadás jó, ami elveszi a pénzt a bombák gyártásától.