Az ipari termelés júliusban 0,6 százalékkal, február óta a legnagyobb mértékben emelkedett az euróövezetben, az augusztusi növekedés azonban elemzői várakozások szerint ennél valamivel szerényebb lesz. A beszerzésimenedzser-indexek (BMI) alapján az euróövezeti feldolgozóipar csak szerény mértékben járul hozzá a harmadik negyedévi GDP-növekedéshez, miután minden jegybanki ösztönzés dacára sem tudott jelentős mértékű erősödő lendületre szert tenni.
Ezek az adatok jönnek szerdán
Az euróövezet ipari termelésének augusztusi alakulását szerdán hozza nyilvánosságra az Eurostat. Szerdán jelenik meg emellett a ZEW német gazdaságkutató intézetnek a gazdasági hangulat októberi alakulásáról Németországban és az euróövezetben készített felmérésének az eredménye is.
A fogyasztói árindex az euróövezetben az Eurostat előzetes adatai szerint 0,1 százalékkal csökkent szeptemberben, mindenekelőtt az energiaárak esése miatt. Amennyiben a végleges adat is ezt erősíti meg, akkor március óta első alkalommal a régió ismét deflációs területre tévedt. Az Európai Központi Bank (EKB) pedig ebben az esetben cselekvési kényszerbe kerül, amennyiben a kitűzött időtávon belül el kívánja érni inflációs célját. Ehhez gyakorlatilag eszközvásárlási programjának kiterjesztése áll rendelkezésre.
Az euróövezet szeptemberi fogyasztói árindexét pénteken publikálja az Eurostat. A német szeptemberi fogyasztói árindexet pedig kedden teszi közzé a Destatis.
Ami jön a tengerentúlról
Az Egyesült Államokból inflációs, ipari termelési és kiskereskedelmi forgalmi adatok várhatóak a héten.
A Fed előző, szeptemberi kamatdöntő ülésén a nem túl meggyőző gazdasági mutatók és a szűnni nem akaró növekedési kockázatok miatt eltekintett a monetáris szigorítás megkezdésétől és az adatok további alakulásától tette függővé az. A Fed tehát továbbra is szoros figyelemmel követi a makrogazdasági mutatók alakulását annak megítélésére, hogy megérett-e már a helyzet a monetáris szigorítás megkezdésére az Egyesült Államokban.
Nem ezt várták
Augusztusban 0,2 százalékos fogyasztói áremelkedést mutattak ki az Egyesült Államokban az előző 12 hónapra vonatkozóan. Szeptemberre pedig már 0,4 százalékos fogyasztói áremelkedést várnak a szakértők, ami persze még mindig messze elmarad a Fed 2 százalékot közelítő céljától.
Az ipari termelés augusztusban 0,4 százalékkal csökkent és a legfrissebb adatok alapján szeptemberben is csökkenésre lehet számítani. Mindez arra utal, hogy a negyedik negyedévet a gazdasági növekedés ütemének lassulása vezeti be az Egyesült Államokban.
Az Egyesült Államokból szerdán érkezik a szeptemberi kiskereskedelmi forgalmi adat, csütörtökön a szeptemberi fogyasztói árindex és pénteken a szeptemberi ipari termelés.