Jeffrey Epstein. EPA/New York State Division of Criminal Justice |
A New York Post című lap bírósági dokumentumokra hivatkozva közölte, hogy Epstein minden vagyonát egy ismeretlen összetételű társaságra hagyta. A részletek nem ismeretesek, így azt sem tudni, hogy kik a kedvezményezettek.
Több mint 500 millió dollár
Ami biztos: a végrendelet a több mint 577 millió dolláros (nagyjából 169 milliárd forintos) vagyonról és mintegy 56 millió dollárnyi (több mint 16 milliárd forintnyi) készpénzről rendelkezik. A vagyon elemei között a milliárdos ingatlanjai, részvényei, továbbá műkincsei szerepelnek.
A végrendeletre vonatkozó információkat ügyvédek serege követi szorosan figyelemmel, az egykori áldozatok ugyanis kártérítést követelnek. A múlt héten az egyik, kiskorúként megerőszakolt nő keresetet nyújtott be Epstein egyik ingatlanjára. Több ügyvéd is felvetette, hogy az ingatlanokat, illetve az értékesítésükből befolyó összegeket az áldozatok kárpótlására kellene fordítani.
Keresik a cinkosokat
Hétfőn az ügyészek ejtették a vádakat Epstein ellen, de bejelentették, hogy vádemelést fontolgatnak mindazokkal szemben, akik a milliárdos cinkostársai voltak.
William Barr igazságügyi miniszter hétfőn átalakította a valamennyi amerikai börtön irányítását végző börtönigazgatóságot. Hugh Hurwitz eddigi ügyvezető igazgatót Kathleen Hawk Sawyer váltja, aki 1992 és 2003 között már betöltötte ezt a posztot.
A tárcavezető már az Epstein halála utáni napokban menesztette annak a manhattani börtönnek a parancsnokát, amelyben a férfit őrizték, továbbá a vizsgálatok lezárultáig kényszerszabadságra küldetett két börtönőrt.
Felakasztotta magát a hivatalos jelentés szerint
Az igazságügyi orvos szakértő pénteken kiadott hivatalos jelentése szerint az emberkereskedelemmel és kiskorúak megrontásával vádolt amerikai milliárdos felakasztotta magát manhattani börtön cellájában. Barbara Sampson szerint erre a megállapításra "valamennyi nyomozati anyag, beleértve a teljes boncolási jegyzőkönyv körültekintő felülvizsgálata után" jutott.
Korábban még azt nyilatkozta: valószínűsíti az öngyilkosságot, de ennek bizonyítására még további információkat kell gyűjtenie. Pénteken azonban nem tért ki részletekre, és még csak jelzésszerűen sem említette, hogy milyen jellegű információk erősítették meg az öngyilkosság tényét.
Egyedül hagyták a cellában
A 66 éves Epsteint augusztus 10-én találták meg cellájában, eszméletlen állapotban. Azonnal kórházba szállították, de már nem tudták megmenteni az életét. William Barr azonnal vizsgálatot rendelt el az ügyben, majd amikor bizonyítást nyert, hogy a börtönben tapasztalt hiányosságok és hanyagságok miatt következhetett be Epstein halála, a híresen szigorú manhattani börtön vezetőjét áthelyezték.
Kiderült a többi között, hogy halála előtti napon szállították el a milliárdos cellatársát, holott az előírás szerint minden cellában két fogolynak kell lennie. Továbbá a börtönőrök elmulasztották a félóránkénti ellenőrzést, és meghamisították a börtönnaplót is.
Befolyásos milliárdos
Epstein kiterjedt kapcsolatrendszerrel rendelkezett az amerikai és a nemzetközi pénzvilágban, valamint a politikusok körében. Korábban a The New York Times és a The Washington Post bennfentes forrásokra hivatkozva azt írta, hogy nyakán sérüléseket találtak, csigolyája több helyen eltört, és eltört a nyelvcsontja is. Mintha megfojtották volna - sugalmazta a két napilap.
A milliárdos halála előtti napon hozták nyilvánosságra a szövetségi ügyészek azokat a dokumentumokat, amelyekből kiderült, hogy egy Virginia Roberts Giuffré nevű nő már 2015-ben feljelentést tett ellene. Azt állította, hogy 15 éves volt, amikor a 2000-es évek elején Epstein megerőszakolta, majd a milliárdos és barátnője, Ghislaine Maxwell - a néhai médiamágnás Robert Maxwell lánya - szexrabszolgaként tartotta fogva őt.
A legfelsőbb körök is érintettek lehetnek
A periratokból az is kiderült, hogy Maxwell intézte a kiskorú lányok beszervezését. Giuffré a szexkereskedelem "haszonélvezői" közül egyeseket meg is nevezett. Például Bill Richardsont, Bill Clinton kormányzatának energetikai miniszterét, Új-Mexikó állam kormányzóját, és George Mitchell, szintén demokrata párti politikust, az Obama-kormányzat közel-keleti különmegbízottját. Mindkét politikus tagadta az érintettségét.
A dokumentumok nyilvánosságra kerülése után az amerikai lapok fotókat is közöltek, amelyeken a fiatalkorú Giuffré II. Erzsébet angol királynő fiával, András herceggel látható Epstein egyik birtokán.
A New York Post című lap pedig fotót közölt egy olajfestményről, amely Bill Clintont ábrázolja, kék színű női ruhába öltözve a Fehér Ház Ovális Irodájában. A festményt Epstein manhattani luxuslakásában találták, és a lap szerint a volt elnök az egykori barátnője, Monica Lewinsky ruháját viseli.
Káncz Csaba jegyzete a témában: Az izraeli titkosszolgálat Amerikában – súlyos lebukás?