5p

Az orosz gazdaság három pillérre épült az Ukrajna elleni 2022 februári invázió megindulása után, amelyek az elmúlt két évben megtartották, ám úgy tűnik, 2025-ben más lesz a forgatókönyv egy friss elemzés szerint. 

Amikor az orosz hadsereg megindította invázióját Ukrajna ellen, Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke azt mondta, hogy a rubelt darabokra törik az Oroszország ellen bevezetett nyugati gazdasági szankciók és az orosz gazdaság háború előtti értékének felére fog zsugorodni. Ez a jóslat eddig nem jött be – kezdte a 2025 kilátásokat firtató cikkét a Moscow Times.

A GDP 2022-ben ugyan 2,1 százalékkal csökkent, ám 2023-ban 3,6 százalékkal nőtt, majd 2024-ben a várható adat szerint 3,8 százalékkal fog bővülni. A Kreml kifigurázta Bident, mondván a nyugatiak várakozásai a gazdasági bajokkal kapcsolatban a „hátha mégis úgy lehetne” fogalomkörébe tartoznak.

Az orosz gazdaság ellenálló-képessége három pilléren nyugszik. A korábban felhalmozott valutatartalékokra, a folyamatos olaj- és gázexportbevételekre és arra, hogy a hadigazdaság korlátozottan hat a civil vállalatok működésére. A háború harmadik évében mindhárom oszlop erodálódott. Az orosz gazdaság komoly kihívások elé néz 2025-ben.

A szakértők egy része recessziót vizionál

Az egyik nagy kihívás az orosz jegybankot érinti. Az infláció évi kilenc százalék közelébe ért a 2024-es év második felének végére. Így a központi bank döntéshozóinak el kell dönteniük, hogy a pénzromlás megállítását célzó további kamatemelésekkel bevállalják-e a gazdaság recesszióba döntését. Az elmúlt hónapokban több lépésben 21 százalékra vitték fel az alapkamatot, amit a bankok katasztrofálisan magasnak éreznek.

Mi vár az orosz gazdaságra?
Mi vár az orosz gazdaságra?
Fotó: Depositphotos

Decemberben ugyan elmaradt a további kamatemelés, de a szakértők egy része úgy véli, hogy végül 25 százalék lesz az irányadó kamat. A jegybank 1,5 százalékos, az IMF 1,3 százalékos GDP-növekedést jósol 2025-re, ám több elemző szerint lesz egy recessziós időszak a következő 12 hónapban.

Hasonló a helyzet a bérek emelkedésével. Az orosz gazdaság a hadigazdaságokra emlékeztet: hatalmas a kormány katonai költekezése, a hadiipar erősödik, az infláció nő. A munkaerőhiány miatt eddig a reálbérek emelkedtek. A szakértők szerint e növekedés üteme a felére mérséklődhet az infláció miatt vagy akár csökkenhet is a fizetések vásárlóereje 2025-ben.

A jegybank előrejelzése szerint a 2024-es nyolcszázalékos reálbér-növekedés 3,1 százalékra lassulhat 2025-ben, ám ez az optimista forgatókönyv. Szakértők szerint az eladósodott vállalatok első számú célja a hiteleik törlesztése, ami elviszi a bérek emelésére fordítható forrásaikat.

Egy újabb mozgósítás tovább zsugorítaná a munkaerő-kínálatot

A következő hónapok egyik nagy kérdése, ahogy a 2022. őszi mozgósítás után lesz-e újabb kör. Az orosz hadsereg jelenleg önkénteseket toboroz, ám ennek két gyenge pontja van. Az egyik, hogy a fogyóban lévő jelentkezők miatt egyre nagyobb összeget – egyszeri bevonulási díjat és zsoldot – kell fizetni. A másik hogy egyre inkább az idősebb korosztály tagjai, a munkanélküliek és a rossz fizikai állapotban lévők lépnek be a hadseregbe. Ha a Kreml elszánná magát erre a népszerűtlen lépésre, akkor borítékolhatóan újra sokan elmenekülnének az országból a katonáskodás elől. Ezért és a frontra küldöttek miatt továbbá nőne a munkaerőhiány. Az utóbbi nem csupán a hadiipart, hanem a mezőgazdaságot is érintené, aminek jó teljesítménye mind a háborús erőfeszítések, mint a társadalom féken tartása érdekében kulcsfonottságú.

Kicsit zsugorodhat a legtutibb, régi, jól bevált pénzforrás

Nagy kérdés az is, hogyan alakulnak majd az olaj- és gázbevételek. Várakozások szerint csökkenni fognak 2025-ben az egy évvel korábbihoz képest, de nem vészes mértékben.

Az olaj- és a gázértékesítésből befolyó összegek vélhetően nem fognak a 2023-as szint alá esni, ami 8,8 ezer milliárd rubel (84,6 milliárd dollár) volt. Ez a költségvetés bevételeinek 30 százaléka. Kockázati tényező, hogy a jóslatok szerint az olaj világpiaci ára 2025-ben átlagosan hordónként 70 dollár körül alakul majd, aminél jobb ár kéne az orosz katonai gépezet kellő finanszírozásához. A gázexportban hét-nyolc milliárd dollár veszteséget okozhat, hogy Ukrajna leállította a területén át folytatott gáztranzitot.

A 100 rubeles dollárárfolyam a múlt ködébe vész

Sok orosz vállalat továbbra is exportálja termékeit a világpiacra. Főként energiahordozókról van szó, amelyekért devizában fizetnek a vevők, ám a cégek a pénzügyi korlátozások miatt nehezen tudják a bevéltelt hazavinni. Ezért jobban szeretik külföldi számlákon tartani a devizájukat. Ezekről tudnak pénzt szerezni más orosz vállalatok importtermékeik árának kifizetéséhez.

A deviza tulajdonosának aztán rubelben fizetnek Oroszországon belül. Ez komoly zavarokhoz vezethet. Például novemberben a nagy exportőrök 23 százalékkal csökkentették devizaeladásaikat októberhez képest, ami nyolcmilliárd dollár kiesést okozott. A visszaesés 2023 novemberéhez képest 43 százalékos volt. További gond, hogy vannak olyan termékek, amelyeket kénytelenek importból beszerezni az orosz vállalatok, ami a valutahiány miatt szűk keresztmetszeteket okoz. Összességében a szakértők arra számítanak, hogy a rubel tovább gyengül majd 2025-ben. Visszatérhet a háború kitörése utáni 120 rubel/dollár fölötti árfolyam. Ha az olaj ára 70 dollár/hordó alá csökken, akkor még nagyobb lesz a gyengülés.

A moszkvai SberCIP Investment Research kutatóintézet szerint 2025 végén 115 rubelt kell majd fizetni egy dollárért. Pavel Ribakov pénzügyi elemző úgy véli, hogy az átlagárfolyam a következő 12 hónapban 110 dollár lesz és a rubel a következő években fokozatosan 12-15 százalékkal fog gyengülni. A jegybank 102 rubel/dolláros átváltási értéket vár egy év múlva.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG