5p

Az orosz gazdaság három pillérre épült az Ukrajna elleni 2022 februári invázió megindulása után, amelyek az elmúlt két évben megtartották, ám úgy tűnik, 2025-ben más lesz a forgatókönyv egy friss elemzés szerint. 

Amikor az orosz hadsereg megindította invázióját Ukrajna ellen, Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke azt mondta, hogy a rubelt darabokra törik az Oroszország ellen bevezetett nyugati gazdasági szankciók és az orosz gazdaság háború előtti értékének felére fog zsugorodni. Ez a jóslat eddig nem jött be – kezdte a 2025 kilátásokat firtató cikkét a Moscow Times.

A GDP 2022-ben ugyan 2,1 százalékkal csökkent, ám 2023-ban 3,6 százalékkal nőtt, majd 2024-ben a várható adat szerint 3,8 százalékkal fog bővülni. A Kreml kifigurázta Bident, mondván a nyugatiak várakozásai a gazdasági bajokkal kapcsolatban a „hátha mégis úgy lehetne” fogalomkörébe tartoznak.

Az orosz gazdaság ellenálló-képessége három pilléren nyugszik. A korábban felhalmozott valutatartalékokra, a folyamatos olaj- és gázexportbevételekre és arra, hogy a hadigazdaság korlátozottan hat a civil vállalatok működésére. A háború harmadik évében mindhárom oszlop erodálódott. Az orosz gazdaság komoly kihívások elé néz 2025-ben.

A szakértők egy része recessziót vizionál

Az egyik nagy kihívás az orosz jegybankot érinti. Az infláció évi kilenc százalék közelébe ért a 2024-es év második felének végére. Így a központi bank döntéshozóinak el kell dönteniük, hogy a pénzromlás megállítását célzó további kamatemelésekkel bevállalják-e a gazdaság recesszióba döntését. Az elmúlt hónapokban több lépésben 21 százalékra vitték fel az alapkamatot, amit a bankok katasztrofálisan magasnak éreznek.

Mi vár az orosz gazdaságra?
Mi vár az orosz gazdaságra?
Fotó: Depositphotos

Decemberben ugyan elmaradt a további kamatemelés, de a szakértők egy része úgy véli, hogy végül 25 százalék lesz az irányadó kamat. A jegybank 1,5 százalékos, az IMF 1,3 százalékos GDP-növekedést jósol 2025-re, ám több elemző szerint lesz egy recessziós időszak a következő 12 hónapban.

Hasonló a helyzet a bérek emelkedésével. Az orosz gazdaság a hadigazdaságokra emlékeztet: hatalmas a kormány katonai költekezése, a hadiipar erősödik, az infláció nő. A munkaerőhiány miatt eddig a reálbérek emelkedtek. A szakértők szerint e növekedés üteme a felére mérséklődhet az infláció miatt vagy akár csökkenhet is a fizetések vásárlóereje 2025-ben.

A jegybank előrejelzése szerint a 2024-es nyolcszázalékos reálbér-növekedés 3,1 százalékra lassulhat 2025-ben, ám ez az optimista forgatókönyv. Szakértők szerint az eladósodott vállalatok első számú célja a hiteleik törlesztése, ami elviszi a bérek emelésére fordítható forrásaikat.

Egy újabb mozgósítás tovább zsugorítaná a munkaerő-kínálatot

A következő hónapok egyik nagy kérdése, ahogy a 2022. őszi mozgósítás után lesz-e újabb kör. Az orosz hadsereg jelenleg önkénteseket toboroz, ám ennek két gyenge pontja van. Az egyik, hogy a fogyóban lévő jelentkezők miatt egyre nagyobb összeget – egyszeri bevonulási díjat és zsoldot – kell fizetni. A másik hogy egyre inkább az idősebb korosztály tagjai, a munkanélküliek és a rossz fizikai állapotban lévők lépnek be a hadseregbe. Ha a Kreml elszánná magát erre a népszerűtlen lépésre, akkor borítékolhatóan újra sokan elmenekülnének az országból a katonáskodás elől. Ezért és a frontra küldöttek miatt továbbá nőne a munkaerőhiány. Az utóbbi nem csupán a hadiipart, hanem a mezőgazdaságot is érintené, aminek jó teljesítménye mind a háborús erőfeszítések, mint a társadalom féken tartása érdekében kulcsfonottságú.

Kicsit zsugorodhat a legtutibb, régi, jól bevált pénzforrás

Nagy kérdés az is, hogyan alakulnak majd az olaj- és gázbevételek. Várakozások szerint csökkenni fognak 2025-ben az egy évvel korábbihoz képest, de nem vészes mértékben.

Az olaj- és a gázértékesítésből befolyó összegek vélhetően nem fognak a 2023-as szint alá esni, ami 8,8 ezer milliárd rubel (84,6 milliárd dollár) volt. Ez a költségvetés bevételeinek 30 százaléka. Kockázati tényező, hogy a jóslatok szerint az olaj világpiaci ára 2025-ben átlagosan hordónként 70 dollár körül alakul majd, aminél jobb ár kéne az orosz katonai gépezet kellő finanszírozásához. A gázexportban hét-nyolc milliárd dollár veszteséget okozhat, hogy Ukrajna leállította a területén át folytatott gáztranzitot.

A 100 rubeles dollárárfolyam a múlt ködébe vész

Sok orosz vállalat továbbra is exportálja termékeit a világpiacra. Főként energiahordozókról van szó, amelyekért devizában fizetnek a vevők, ám a cégek a pénzügyi korlátozások miatt nehezen tudják a bevéltelt hazavinni. Ezért jobban szeretik külföldi számlákon tartani a devizájukat. Ezekről tudnak pénzt szerezni más orosz vállalatok importtermékeik árának kifizetéséhez.

A deviza tulajdonosának aztán rubelben fizetnek Oroszországon belül. Ez komoly zavarokhoz vezethet. Például novemberben a nagy exportőrök 23 százalékkal csökkentették devizaeladásaikat októberhez képest, ami nyolcmilliárd dollár kiesést okozott. A visszaesés 2023 novemberéhez képest 43 százalékos volt. További gond, hogy vannak olyan termékek, amelyeket kénytelenek importból beszerezni az orosz vállalatok, ami a valutahiány miatt szűk keresztmetszeteket okoz. Összességében a szakértők arra számítanak, hogy a rubel tovább gyengül majd 2025-ben. Visszatérhet a háború kitörése utáni 120 rubel/dollár fölötti árfolyam. Ha az olaj ára 70 dollár/hordó alá csökken, akkor még nagyobb lesz a gyengülés.

A moszkvai SberCIP Investment Research kutatóintézet szerint 2025 végén 115 rubelt kell majd fizetni egy dollárért. Pavel Ribakov pénzügyi elemző úgy véli, hogy az átlagárfolyam a következő 12 hónapban 110 dollár lesz és a rubel a következő években fokozatosan 12-15 százalékkal fog gyengülni. A jegybank 102 rubel/dolláros átváltási értéket vár egy év múlva.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt tette a fogyasztóknak a karácsonyfa alá Ausztria
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 16:05
A fogyasztói árak éves növekedési üteme 2,0 százalék volt decemberben, magasabb, mint az 1,9 százalékos novemberi növekedés.
Makro / Külgazdaság Joe Biden elnöksége végére trumposabban viselkedik Donald Trumpnál
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 11:39
A leköszönő Biden-adminisztráció utolsó intézkedései között bevitt két durva ütést néhány kínai óriásvállalatnak, elvéve a keménykedés lehetőségét Kínával szemben Donald Trumptól.
Makro / Külgazdaság Vezércserére készül a kormány az ÁKK-nál?
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 11:19
Kurali Zoltánt várhatóan Hoffmann Mihály váltja az ÁKK élén. 
Makro / Külgazdaság Már most óriási bajt okozott a gyengülő forint
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:12
Az egy évvel korábbiakat 7,9, az előző havit 4,3 százalékkal múlták felül az ipari termelői árak tavaly novemberben.
Makro / Külgazdaság Trump újabb lázálomszerű ötlettel állt elő
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 09:03
Trump reakciója a kanadai miniszterelnök lemondására: Kanada legyen az Egyesült Államok része. 
Makro / Külgazdaság Dugódíj: akár 3600 forintba kerülhet egy belvárosi út New Yorkban
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 08:28
New Yorkban dugódíjat kell fizetni az autósoknak mostantól. 
Makro / Külgazdaság Mibe kerül nekünk az orosz gázvezeték elzárása?
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 16:44
A Trend FM hétfő reggeli adásában az év első napjainak fontosabb történéseit elemezte munkatársunk, Király Béla. Így az év elején az Ukrajnán át futó gázvezeték lezárásának következményeiről volt szó, illetve arról, hogy ennek milyen hatása lehet az ellátásbiztonságra, akár az európai gazdasági helyzetre. Emellett terítékre került az év végi kisebb emelkedést követően látható érdemi forintgyengülés is, annak nemzetközi és hazai okait és következményeit is elemezte kollégánk.
Makro / Külgazdaság Infláció: azért drágul a benzin, mert gyengül a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 11:25
Ahogy arra számítani lehetett, tovább emelkednek a hazai üzemanyagárak, köszönhetően a forint további gyengülésének a dollárral szemben.
Makro / Külgazdaság Nagy botrány volt belőle, most csendben törölték a pénzintézetet
Vég Márton | 2025. január 5. 13:09
Törölték a cégjegyzékből a Széchenyi István Hitelszövetkezetet. Töröcskei István bankár-üzletembert szoros baráti szálak fűzték a jobboldali körökhöz. Egy ideig.
Makro / Külgazdaság Vajon Nagy Márton zsebkendőt készítsen elő, vagy pezsgőt hűtsön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 5. 11:41
A turisztikai szálláshelyek, az ipari termelés és az ipari termelői árak, valamint a kiskereskedelem tavaly novemberi adatait teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal a jövő héten.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG