Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, márciusban az építőipari termelés volumene 33,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi alacsony bázist a februári 19,6 százalékos növekedés után. Az épületek építése 30,2, az egyéb építményeké 48,8 százalékkal nőtt. Az előző hónaphoz képest 3,4 százalékos növekedést mutat a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított index. A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közölt adatairól bővebben itt olvashat >>>
Az adatokra reagálva Horváth András, a Takarékbank elemzőjének kommentárjában azt írta, az I. negyedévben 2 061 új lakást adtak át, ami 47 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A lakásépítési engedélyek számában még nagyobb a növekedés, 9 525 darabot adtak ki, ami 89 százalékos emelkedésnek felel meg.
10 éves csúcs
Az első negyedéves engedélyek 46 százalékát Budapesten adták ki, az átadott lakások esetében viszont csak 10 százalékos volt a főváros részesedése, ami a nagyobb méretű építkezések lassabb átfutására vezethető vissza, az év második felétől jelentősen megugró átadásokra lehet számítani.
Az építőipari szereplők jelentős hányadát lefedő ingatlanfejlesztési kerekasztal adatai szerint több mint 1 millió négyzetméternyi ingatlan van kivitelezési fázisban, a beruházások értéke meghaladja az 560 milliárd forintot. Ez tíz éves csúcsot jelent, ezzel a volumennel a magyar átveheti a régió legnagyobb ingatlanfejlesztési piaca címet.
A Takarékbanknál 2017 egészére 19, 4 százalékos növekedést várunk az építőipar teljesítményében, de az építési engedélyeket és a bejelentett kereskedelmi fejlesztéseket figyelembe véve felfele mutatóak a kockázatok, így idén mind a GDP növekedéséhez, mind a beruházások szintjéhez képes lesz érdemben hozzátenni a szektor.
A növekedéshez egészséges szerkezetben mind a magán, mind a kormányzati szektor beruházásai kiegyenlítetten hozzájárulnak, mivel utóbbi erőteljesebben az egyéb építmények kategóriában képviselteti magát, ami mellé az épületek építése is felzárkózott az utóbbi időszakban.
A fellendüléssel kapcsolatban érdemi kockázatot a fellépő szakemberhiány jelenthet, amit a munkaerő felvételi statisztikák is alátámasztanak - jegyzi meg Horváth András.
Az építőipari vállalkozások szerződéseinek értéke az egyes hónapok végén (folyó áron, millió forint). Forrás: KSH / Privátbankár.hu |
Rohamtempóban
Földi Tibor, a Futureal csoporthoz tartozó Cordia Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek küldött kommentárjában azt emelte ki, hogy az építőipari megrendelések folyamatos növekedése és a kivitelezői kapacitások szűkössége miatt hónapról-hónapra emelkednek az építőiparban a kivitelezési költségek, főleg a munkadíjak.
A szakember úgy látja, hogy az 5 százalékos áfakulcs véglegesítésével enyhíthető lenne az ágazatot sújtó és a növekedési lehetőségeit korlátozó kapacitáshiány, hiszen a kivitelezőknek nem kellene rohamtempóban befejezniük a beruházásaikat 2019 végéig.
Hogy megérje itthon dolgozni
A vezérigazgató szerint az építőipari munkadíjak növekedése lassan elvezethet oda, hogy megéri hazajönniük a Nyugat-Európában dolgozó építőipari szakmunkásoknak.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint is a látványos növekedésével az építőipar érezhetően hozzájárulhat majd a GDP idei növekedéséhez. Hozzátette, részben az uniós forrásokon alapuló fejlesztések miatt az év további részében is jelentős lesz az építőipari bővü