Az illegális migrációval szembeni hatásos fellépés csak nemzetközi együttműködés keretében valósítható meg - hangsúlyozta az országos rendőrfőkapitány pénteken Budapesten. Papp Károly az európai fővárosok rendőrfőkapitányainak 38. kongresszusát megnyitó beszédében azt mondta, hogy a terrorcselekmények mellett Európa másik nagy kihívása 2015 óta "az extrém mérteket öltő illegális migrációs hullám".
Nemzetközi együttműködésben
Az illegális migráció nagy feladatot, leterheltséget jelentett a magyar rendőrség számára is, de a kormány intézkedéseinek eredményeként Magyarországon és Budapesten "a közbiztonság kiegyensúlyozott, szélsőségektől mentes, közbiztonsági deficit az országban nem alakult ki" - mondta.
Papp Károly köszönetet mondott a migrációval szembeni hatékony fellépés érdekében való együttműködésért a Magyarországgal szomszédos országoknak, a visegrádi négyek tagállamainak és Németországnak. Az információk és adatok megosztása, a közös elemző-értékelő munka rendszeresen meghozta a szakmai sikereket - jelentette ki a rendőrfőkapitány.
Rámutatott: a magyar rendőrség a határőrizeti faladatok segítésére nemcsak a Frontex keretei között, hanem kétoldalú megállapodások alapján vezényelt és vezényel rendőri egységeket Szerbiába, Szlovéniába, Macedóniába, Bulgáriba és Görögországba.
Papp Károly elmondta, Magyarország 1100 kilométeres külső schengeni szárazföldi határral rendelkezik, és a tavalyi évben körülbelül 400 ezer illegális migráns érkezett Magyarországra, ezáltal az Európai Unió (EU) területére.
Kellenek a katonák is
Mint mondta, a magyar rendőrség az intézkedések és a fejlesztések hatására, együttműködve a honvédséggel "magas szakmai szinten tudja őrizni a schengeni külső határokat". Megjegyezte azt is, hogy növelték az embercsempész csoportok felderítését végrehajtó állomány létszámát is.
A terrorcselekmények egyértelműen rávilágítottak arra, hogy a rendvédelmi szerveknek és a titkosszolgálatoknak hatékonyabb együttműködés kell végezni a megelőzés területén, az információcserében, és tovább kell szélesíteni a nemzetközi együttműködést - hangsúlyozta Papp Károly.
Szavai szerint mivel a bűn nem ismer határokat, a bűnüldözés sem ismerhet. Kiemelten fontosnak nevezte az országok rendőrségeinek, a fővárosi rendőri vezetők párbeszédét, amit a mostani tanácskozás is hivatott szolgálni.