A KSH friss jelentése szerint a munkanaphatástól megtisztított index 1,4%-kal nőtt. A termelés az év első nyolc hónapjában 0,4%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index augusztusban 2,6%-kal emelkedett.
Fékez a járműgyártás, zuhan a számítástechnikai-elektronikai ipar
Borús kilátások 2012 augusztusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 16%-kal alacsonyabb volt, mint 2011 azonos hónapjában. Az új exportrendelések 17,3%-kal, az új belföldi rendelések 7,1%-kal csökkentek. A korábbi megrendeléseknek köszönhetően mindazonáltal az összes rendelésállomány 13,2%-kal nőtt tavaly augusztushoz képest. |
Az ipari export 2012 első nyolc hónapjában 0,7%-kal nőtt, míg augusztusban 2,7%-kal csökkent 2011 azonos időszakához viszonyítva. Augusztusban a feldolgozóipar exportértékesítésének majdnem felét adó két alág közül a több mint egynegyed súlyú járműgyártás kivitele 7,9%-kal nőtt. Ezzel szemben a másik meghatározó alág, a feldolgozóipari exportban több mint egyötöd súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás exportvolumene jelentősen, 15,4%-kal visszaesett.
Az ipar belföldi értékesítése január-augusztusban 2,1, augusztusban 5,2%-kal alacsonyabb volt 2011 azonos időszakánál. A feldolgozóipar belföldi eladásai augusztusban 4,0%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2012 augusztusában a feldolgozóipar termelése 1,0%-kal mérséklődött, míg a csekély súlyú bányászaté 12,3%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés közel egyötödét képviselő járműgyártás kibocsátásában a növekedési ütem lassulása figyelhető meg: a termelés az előző havi 9,5%-os emelkedés után augusztusban 2,8%-kal nőtt, a kivitel kedvezőtlenebb alakulása miatt. A kisebb teljesítményt az alág rendelés-mutatói is tükrözik.
Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 2,3%-kal csökkent.
Csak a Dél-Alföld húz
2012 első nyolc hónapjában az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 1,8%-os növekedése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2,1%-os létszámcsökkenés mellett következett be.
2012 első nyolc hónapjában Magyarország területi egységei közül az ipari termelés három régióban – Dél-Alföldön (9,8%), Nyugat-Dunántúlon (3,0%), valamint Észak-Alföldön (0,3 %) – nőtt az előző év azonos időszakához képest. A többi régióban 1,0 és 3,0% közötti volumencsökkenést regisztrált a KSH.