A Mátyás-templom a Budai Várban. Forrás: David Spigiel/Wikipédia |
Súlyos károk esetére is be vannak biztosítva a Magyar Katolikus Egyház ingatlanjai, közölte a Privátbankár.hu-val a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) sajtószolgálata.
„A biztosítók a fedezetbe vont kiemelten nagy értékekre viszontbiztosítási szerződést kötnek, így természetesen súlyos káresetek bekövetkeztekor sem okoz problémát a kifizetés.”
A Magyar Katolikus Egyházat a Generali biztosítja
Az egyház ingatlanjainak biztosítását évtizedek óta a Generali Biztosító Zrt. végzi, az együttműködést legutóbb 2021-ig hosszabbították meg. Az olasz anyacég, amelynek a Vatikán is részvényese, Európa számos országában – elsősorban Olaszországban – szolgál a katolikus egyház biztosítójaként.
Korábbi közlések szerint a biztosítás több mint ötezer ingatlanra – templomra, kápolnára, plébániára, érseki és püspöki palotára, szociális intézményre, valamint iskolára – terjed ki, amelyek összességében „milliárdos értéket” képviselnek.
A Magyar Katolikus Egyház ingatlanvagyonába tartozik például a Mátyás-templom, amely 1999-ben került vissza a tulajdonába.
A Notre-Dame-ért a francia állam felel
A hazai templomok biztosításának kérdése azután merült fel, hogy hétfőn részben leégett a párizsi Notre-Dame.
„Ismereteink szerint a franciaországi helyzet más, mert az ottani templomok (Elzász-Lotaringia kivételével) a szekularizáció következtében állami tulajdonban vannak, fenntartásuk is állami feladat”
- hívta fel a figyelmet az MKPK. Emiatt elvileg nem okoz gondot, hogy a Notre-Dame-nak nincs külön biztosítása, hiszen ott áll mögötte tulajdonosként az állam.
„A francia állam hatalmas, nagyobb bármely biztosítónál, tehát valószínűleg maga biztosítja nem csak az épületet, de a benne lévő fontos műalkotásokat is”
- jelentette ki a Marketwatchnak Robert Read, a Hiscox biztosító egyik vezetője. Várhatóan a helyreállítás költségeinek nagy részét is ő fogja állni. A lap szerint Franciaországban az állam az összes, 1905 előtt épült egyházi épületet birtokolja, amelyeket ingyen ad bérbe az egyháznak.
Nem biztosítható minden
Mezei Csaba, a Magyar Biztosítók Szövetsége vagyonbiztosítási tagozatának elnöke ugyanakkor a G7-nek azt mondta, hogy Magyarországon a kiemelt műemlékvédelmi építmények biztosításának nincs kialakult gyakorlata.
Szerinte ennek az a fő oka, hogy az ilyen építmények – mint a Parlament vagy az Operaház – olyan összértéket képviselnek, amelynek a biztosítási díja olyan magas lenne, amit nem hiszi, hogy az üzemeltető vagy a tulajdonos kifizetne.
Az egyházi ingatlanok biztosításával kapcsolatban kifejtette: a díjat légköbméter alapján határozzák meg, és ugyan „értékét tekintve” is súlyozzák az egyházi objektumokat, de „igazából ez a szorzószám sem tudja követni a valódi eszmei értéket”.
Itthon még nem rendeltek el állapotfelmérést
A párizsi tűzvész nyomán mindenesetre több uniós állam is elővigyázatossági intézkedéseket tesz vagy készül tenni. A lengyel belügyminiszter kiegészítő tűzvédelmi ellenőrzéseket rendelt el a műemléképületekben, a spanyol kulturális és sportminiszter pedig közölte, hogy indokoltnak tartja a jelentős épületek felülvizsgálatát.
Orbán Viktor miniszterelnök egyelőre nem rendelt el állapotfelmérést a magyar kulturális örökségbe tartozó épületek körében, közölte kérdésünkre Gulyás Gergely a mai Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanakkor reméli, hogy ezt a megfelelő hatósági szinten elvégzik, és nem kell a miniszterelnöknek intézkednie.
Gulyás Gergely beszélt arról is, hogy a magyar kormány kész segítséget nyújtani a francia kormánynak, ha közlik, milyen formában tartanak igényt erre. Kormányzati döntés erről egyelőre nem született.