Az illegális migrációt korlátozni szándékozó megállapodást kötött az Európai Bizottság Tunéziával vasárnap.
Pénzért cserébe szigor
A brüsszeli testület közleménye szerint az egyezség, amelyet Várhelyi Olivér szomszédságpolitikai és bővítési biztos, valamint Mounir Ben Rjiba tunéziai külügyminiszter írt alá, „új fejezetet nyit” az európai közösség és az észak-afrikai ország kapcsolatában.
Az egyezség jelentőségét mutatja, hogy az aláírási ceremónián személyesen jelen volt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Giorgia Meloni olasz kormányfő, Mark Rutte holland kormányfő, valamint Kais Saied tunéziai elnök is.
„Átfogó intézkedéscsomagról állapodtunk meg Tunéziával, amelyet gyorsan meg is fogunk valósítani” – mondta Ursula von der Leyen. A csomag alappilléreit már júniusban bejelentették, most pedig megegyeztek annak gyakorlatba való átültetéséről is.
Ami a részleteket illeti, az EU 900 millió eurós (336 milliárd forint) segítséget ígér a gazdaságilag nehéz helyzetben lévő országnak.
A támogatást többek között az ottani gazdaság fejlesztésére, a befektetések és a kereskedelem további bővítésére, valamint a megújuló energiaforrások kiaknázására (és a zöld energia Európába hozására) fordítják majd. Emellett a Bizottság Tunéziára is kiterjeszti az Erasmus+ programot, amelynek segítségével az eddiginél több tunéziai diák tanulhat majd az EU-ban, és segít modernizálni a tunéziai iskolákat.
Cserében a tunéziai kormány többek között vállalta, hogy az eddiginél határozottabban lép fel a bevándorlókat Tunéziából Európába segítő csempészekkel és az illegális átkelésekkel szemben, és ezáltal is segíti az EU-t elérő menedékkérők számának csökkentését.
A megállapodás keretében a Bizottság mintegy 100 millió eurót szán a Földközi-tengeren bajba jutott bevándorlók felkutatására, kimentésére, valamint adott esetben visszaküldésére. Ez háromszor több annál, mint amennyivel legutóbb éves szinten támogatta Tunéziát ezen a téren.
Mark Rutte szerint az egyezség az embercsempészek ellen szól és erősíti a határok védelmét. Annak eredményeként az eddiginél jobban regisztrálják és küldik majd vissza a migránsokat. Ezek fontos intézkedések az irreguláris migráció megakadályozása érdekében, fűzte hozzá.
Megugrott az érkezők száma
Minderre azért volt szükség, mert az idei évben jelentősen nőtt az Európába irányuló migráció a Földközi-tengeren.
Az olasz belügyminisztérium szerint múlt péntekig bezárólag több mint 75 ezer illegális bevándorló érkezett az olasz partokhoz, míg tavaly ugyanebben az időszakban „mindössze” 31 900 – a növekedés tehát több mint kétszeres.
Ez azért is érdekes, mert Olaszországot tavaly október óta a bevándorlásellenes Meloni-kormány irányítja. A jelek szerint tehát ez a kormány sem tudta elejét venni az illegális és életveszélyes átkeléseknek – június közepén például mintegy 500 bevándorló veszthette életét, amikor elsüllyedt egy őket szállító hajó Görögország partjainál.
„Sok diplomáciai munka után elértünk egy nagyon fontos célt”, idézte Melonit a Die Welt. Hozzátette: a mostani memorandum lehetőséget biztosít „a migrációs krízis integrált leküzdésére”, és reméli, hogy más észak-afrikai országokkal is hasonló megállapodásokat tudnak kötni.
Kérdés persze, hogy mennyire működik majd a gyakorlatban a megállapodás.
A tunéziai elnök ugyanis nem szeretné, ha országa az EU határrendőrségévé válna, és azt sem nézné jó szemmel, ha a migránsok Tunéziában telepednének le. Márpedig a helyiek attól tartanak, hogy éppen ehhez vezet majd a mostani megállapodás.
Kais Saied már februárban bejelentette, hogy az eddiginél keményebben lép fel az illegális bevándorlókkal szemben. Egyúttal azzal vádolta meg őket, hogy erőszakot és bűnözést hoznak az országba. A német lap szerint azóta nőtt az ellenségeskedés és a rasszista támadások száma, a Szfaksz nevű kikötővárosban pedig halálos összecsapások is voltak a helyiek és az érkezők között.