Magasabb fogyasztás, alacsony munkaerő
Az első félévben ha mérsékelt is, de folyamatos növekedés mutatkozott a belső fogyasztásban, amit az alacsony energiaárak is elősegítenek, a BUSINESSEUROPE szerint ez összesen 2,2 százalékkal bővül majd év végégi. Az import 4,5, míg az export 3,5 százalékkal nőhet az idén.
A befektetések arányát tekintve is lemaradásban van Európa. |
A munkaerőpiacon azonban továbbra is problémák mutatkoznak, uniós átlagban 8,6 százalékon alakulhat a munkanélküliség. Az országok közti eloszlás is óriási különbségeket mutat – míg ez az arány Németországban alig 4,4 százalékot tesz ki, addig Görögországban a lakosság 24 százaléka állástalan. Mindezek a jövő évi várakozásokat is lefelé nyomják, 2017-re vonatkozóan 1,9 százalékos GDP növekedést vár a szervezet az Unióban. Az infláció 1,4 százalékon alakulhat majd.
Óriási a politikai nyomás – meddig bírjuk?
A gazdasági mutatók alakulása mellett a fő kihívást jelenthetnek a migrációval kapcsolatos kérdések és az Unió és az Egyesült Államok közti szabadkereskedelmi megállapodás létrejötte. Mindkét esemény ugyanis potenciális gazdaságnövelő szerepet rejt magában, amennyiben a menekülthullámot sikerül megfelelően integrálni a befogadó országok munkaerőpiacára.
Emellett az Európai Uniónak fenn kell tartania a schengeni határokat, ennek szétesése – vagy akár csak részbeni sérülése – ugyanis komolyan veszélyeztetheti az EU növekedési kilátásait, és bizonytalanná tenné a folyamatban lévő gazdasági „felépülést”, ezt közölte Dr. Futó Péter a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke a Privátbankár.hu-val.