1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Idén szeptemberben az export és az import volumene 9, illetve 2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A kivitel élénkülését a járműgyártáshoz kapcsolódó termékek kereskedelme, a behozatal lassabb növekedését az energiahordozók importjának visszaesése okozta.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az első kilenc havi kivitel értéke 16 181 milliárd forint (60 milliárd euró), a behozatalé 14 697 milliárd forint (54 milliárd euró) volt, a kivitel volumene 12, a behozatalé 9 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1483 milliárd forintot (5451 millió eurót) tett ki, 400 milliárd forinttal (1516 millió euróval) többet, mint 2010 azonos időszakában.

A gyenge import miatt aggódhatunk

Idén szeptemberben az export volumene 9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, az adatokból jól látható, hogy a júniusi 0,2 százalékos növekedést követően magához tért az export. Örömre azonban nincs okunk, mivel az import volumenének csökkenése továbbra is jelentős, melynek hatására a külkereskedelmi mérleg egyenlege tovább növekedett szeptemberben, így az első kilenc hónapban 400 milliárd forinttal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet.

Az export és az import előző évhez viszonyított növekedésével kapcsolatban Árokszállási Zoltán a Privátbankárnak elmondta, hogy export növekedése továbbra is jelentősen meghaladja az import mértékét. A gyenge importot a szakértő elsősorban a gyenge belső felhasználásnak, az alacsony beruházásnak és fogyasztásnak tulajdonítja.

A 2011. január–szeptemberi forgalom forintban mért árszínvonala importban 2,7, exportban 1,5 százalékkal emelkedett 2010. január–szeptemberhez viszonyítva. A cserearány 1,2 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz viszonyítva közel 8, míg az euróhoz képest mintegy 1,5 százalékkal értékelődött fel.

Idén a járműgyártás húzta az exportot

A legnagyobb részarányú gépek és szállítóeszközözök export- és importvolumene 11, illetve 6 százalékkal bővült 2011 első kilenc hónapjában. Bár az első negyedévben még közel 20 százalékos volt a volumen növekedésének üteme mindkét forgalmi irányban, a második és a harmadik negyedévben a kivitelé egyszámjegyűre lassult, a behozatal szintje a bázis körül alakult.

 


Külkereskedelmi termékforgalom havonkénti alakulása (folyó áron)
Forrás: KSH/Privátbankár

 

E folyamatokat a híradás-technikai, a hangrögzítő és -lejátszó készülék csökkenő forgalma határozta meg. A legnagyobb visszaesést a tv-készülékek és alkatrészeinek kereskedelmében mértük. Ezzel szemben az általános rendeltetésű ipari gép és közúti jármű export- és import-, továbbá a villamos gép, villamos készülék kivitelének volumene az időszak egészében dinamikusan nőtt.

A feldolgozott termékek kivitelének volumene 16, a behozatalé 13 százalékkal volt több, mint 2010. január–szeptemberben. Az árufőcsoporton belül a gyógyszer, gyógyszerészeti termékek mindkét irányú forgalmának növekedési üteme az első féléves kiugró teljesítményt követően a harmadik negyedévben némileg visszaesett. Átlag felett bővült a gumigyártmány exportjának és importjának, illetve a szakmai, tudományos ellenőrző műszer kivitelének volumene az élénkülő autóipari keresletnek köszönhetően.

Visszaesett az energiahordozók importja

Az energiahordozók importvolumene 5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Az időszakon belül ellentétesen alakult a két legnagyobb súlyú árucsoport behozatalának volumene: a kőolaj és kőolajtermékeké az első félévet jellemző kétszámjegyű növekedést követően a harmadik negyedévben némileg csökkent, míg a természetes és mesterséges gázé a 20 százalékot meghaladó visszaesés után már 12 százalékkal bővült.

2011 első kilenc hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene alig változott, míg a behozatalé 9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A negyedéves adatok ennél az árufőcsoportnál is csökkenő tendenciát mutatnak. A kivitelben meghatározó súlyt képviselő gabona és gabonakészítmény exportjának volumene március óta jelentősen alatta maradt a bázishavi szinteknek, így az időszak egészében 13 százalékkal esett vissza. Jelentős volt a hús- és húskészítmény mindkét irányú forgalmának, továbbá az élő állat exportjának  volumennövekedése. Ez utóbbit a szarvasmarha – uniós támogatással ösztönzött – török relációjú értékesítése okozta.

Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2011 első kilenc hónapjában a kivitelben 10, a behozatalt tekintve 12 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki szintet. Külkereskedelmi mérlegünk aktívuma az unió egészét nézve 22 milliárd forinttal nőtt: ezen belül az új tagállamok esetében 222 milliárd forinttal javult, míg a régi tagállamok vonatkozásában 200 milliárd forinttal romlott az egyenleg.

Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene dinamikusan, 18 százalékkal bővült, ezzel szemben az import stagnált a bázisszinthez képest. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya 583 milliárd forint volt, 378 milliárd forinttal kevesebb, mint 2010 első kilenc hónapjában. Az ázsiai országok vonatkozásában a passzívum jelentősen, 575 milliárd forinttal mérséklődött, míg az EU-n kívüli európai országokkal szemben az egyenleg 184 milliárd forinttal romlott.  

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG