Az Egyesült Államok újra természetes, stratégiai szövetségeseként tekint Közép-Európára – mondta a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter és amerikai kollégája, Mike Pompeo washingtoni megbeszélésén rámutatott: Obama elnöksége idején Közép-Európa lekerült az amerikai külpolitika pozitív napirendjéről, de ez megváltozott. Az illegális migráció, a terrorizmus elleni fellépés, a biztonságpolitika, az ENSZ reformja, Izrael kiegyensúlyozott megítélése mind olyan terület, ahol egyértelmű az érdekek egybeesése – tette hozzá.
Szijjártó kiakadt: felháborító, amit az ENSZ kér a kormánytól Nem tetszik az UNHCR véleménye a magyar miniszternek. Részletek >>> |
Szijjártó szerint az USA sokat segített az Ukrajnával kapcsolatos, kisebbségi jogok megsértéséből adódó konfliktusos helyzetek kezelésében. Az amerikai találkozó előtt Szijjártó New Yorkban találkozott ukrán kollégájával és megállapodtak arról, hogy kormányközi munkacsoport jön létre, amely a Velencei Bizottság ajánlásának végrehajtását kíséri figyelemmel. Az ukrán oktatási miniszter konzultációt kezdett a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel, és rövidesen Beregszászon a magyar, illetve ukrán külügy- és oktatási miniszterek ülnek le az ottani magyarság vezetőivel a problémák megoldása érdekében –tette hozzá.
A magyar külügyminiszter felháborítónak nevezte, hogy az ENSZ menekültügyi főbiztosa a tények figyelmen kívül hagyásával, az igazság ismerete nélkül tesz "mindenfajta karcos nyilatkozatokat" tagállamokról. Szijjártó kiemelte: ha valamit nem értenek, kérdezzék meg – azonban a migrációt alapvető jognak tekinteni a magyar és az európai emberek biztonsági érdekével ellentétes, mint ahogy az a sugalmazás is, hogy a határsértést el kell ismerni emberi jognak. Mindegy egyes ilyen nyilatkozat csak súlyosbítja a helyzetet, az európai emberek biztonságával játszik.
Szijjártó elárulta, ki az új legjobb barátunk A két ország megerősíti stratégiai szövetségét a kelet-európai régió védelmében. Szijjártó Péter és Mike Pompeo külügyminiszterek találkozóján kiderült, milyen szerepe lesz Amerikának a magyar gázellátásban és miként erősítik meg a gazdasági együttműködést. A külügyminiszter szerint mindkét országnak fontos a polgárok biztonsága, így a kelet-európai térség védelmét is közös célként tűzték ki. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |