A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a modern izraeli állam megálmodója, Herzl Tivadar emlékére tartott koncert előtt a washingtoni izraeli nagykövetségen 2018. május 30-án este. Forrás: MTI/KKM |
Megerősítette stratégiai szövetségét Magyarország és az Egyesült Államok – értékelte a két ország külügyminisztere Washingtonban, Szijjártó Péter és Mike Pompeo. A tárcavezető kiemelte: megerősítették, hogy az Egyesült Államok természetes szövetségesesként tekint Magyarországra és az egész közép-európai térségre.
Szijjártó a találkozón elmondta: Magyarország nem fog beállni az Egyesült Államokat most már lassan hobbiszerűen bíráló európaiak sorába, helyette továbbra is kiegyensúlyozottan, mindenfajta kritikát és kommentálást mellőzve fog hozzáállni az amerikai kül- és belpolitikai döntésekhez. A jelenlegi amerikai adminisztráció és a magyar kormány politikai megközelítései között rendkívül sok hasonlóság van, mindketten nagyon fontosnak tartják a saját polgáraik védelmét – tette hozzá.
Beruházások és energia
A külügyminiszter szerint az Egyesült Államoknak nagy szerepe lesz Magyarország energiaellátásnak biztosításában, ugyanis ígéretet kapott arra, hogy a Romániában kitermelendő amerikai gáz Magyarországra juttatását az amerikai kormányzat is támogatja. A felek szerint Európában el kell érni az energiaforrások diverzifikációját, illetve kitértek az amerikai befektetésekre is.
Tovább dől az orosz gáz Magyarországra Szijjártó Péter megállapodott a Gazprommal a jövő évi gázszállításokról. A miniszter beszélt arról is: az EU már biztosan nem akadályozza meg a paksi bővítést. Tovább >>> |
Szijjártó kifejtette, az amerikai vállalatok alkotják ma már a második legjelentősebb beruházói közösséget Magyarországon, 1700 amerikai cég százezer magyarnak ad munkát. A mostani tárgyaláson megerősítették a gazdasági együttműködés fejlesztése iránti igényüket
NATO és biztonsági kérdések
A találkozón szót ejtettek a két ország közötti védelmi együttműködési megállapodásról. Ugyan eddig is magyar katonák szolgáltak amerikaiak vezette missziókban, de megállapodtak abban, hogy a NATO által elindítani szándékozott iraki kiképzési misszióban magyar katonák is részt vesznek, erről haladéktalanul megkezdik az egyeztetéseket – mondta. A felek egyetértettek abban, hogy a NATO-tagállamoknak mielőbb meg kellene felelni az úgynevezett kétszázalékos elvárásnak, azaz annak, hogy a GDP 2 százalékát védelmi kiadásokra fordítsák, és Magyarországnak világos menetrendje van arra, hogy miként érheti el ezt a célt.
Szijjártó szerint a kormány nem akar balhét Magyarországnak alapvető érdeke, hogy a világszinten jelentkező kereskedelmi viták semmilyen módon se torkolljanak kereskedelmi háborúba, hanem minél hamarabb megegyezésekkel záródjanak le - mondta Szijjártó Péter Brüsszelben - További részletek >>> |
A külügyminiszter kiemelte, hogy Magyarországnak rendkívül fontos a regionális biztonság, stabilitás, és ennek egyik alapja a kisebbségek védelme egész Európában, de kiváltképp Közép-Európában. Szijjártó átadta amerikai kollégájának a leendő magyar-amerikai védelmi együttműködés megállapodásra vonatkozó magyar javaslatokat. Erről már két tárgyalási forduló lezajlott, egyértelmű politikai akarat van mindkét oldalról a megállapodás megújítására – a mostani megállapodás keretében pedig felgyorsítják ezt a folyamatot.
Az ukrán kérdést is Sam bácsi oldja meg?
A washingtoni találkozón szóba került az ukrán oktatási törvény is: Szijjártó a héten már egyeztetett Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszterrel, akivel abban maradtak, hogy a megoldásra koncentrálnak. Az amerikai kormányzat eddig is nagyon aktívan vett részt a kérdés megoldásában, az amerikai külügyi tisztségviselők rendszeresen felhozták a témát az ukrán kormányzati szereplőknek, és az Egyesült Államok fellépése, segítsége nélkül nem érték volna el, hogy összehívják a magyar-ukrán kormányközi munkacsoportot.
Az ukrán oktatási miniszter hivatalos tárgyalásra hívta a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) vezetőit, az oktatási törvény alkalmazásának2023-ig tartó meghosszabbítása pedig már a parlament napirendjén van. Magyarország arra kérte szövetségesét, hogy a továbbiakban is támogassák a magyar-ukrán tárgyalásokat, és tegyék világossá Ukrajnának, hogy a kisebbségek ügye fontos kérdés, a nemzetközi jogszabályoknak ebben a tekintetben is mindenkinek meg kell felelni.
Az amerikai külügyminisztérium közleményében hozzátette: a találkozón az amerikai miniszter kiemelte az élénk civil társadalom fenntartásának jelentőségét, valamint hangsúlyozta az Ukrajnának nyújtandó segítség fontosságát az orosz agresszióval szemben. Támogatni kell Ukrajna közeledését a NATO-hoz és meg kell előzni az orosz befolyás növekedését Közép-Európában.