Március második felében kerülhetnek a magyar törvényhozás elé azok a jogszabály-módosítási javaslatok, amelyek az Európai Bizottság által Magyarország ellen januárban indított kötelezettségszegési eljárások miatt szükségesek. Ezt Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője mondta hétfői budapesti sajtótájékoztatóján, felidézve, hogy a kormány múlt pénteken megküldte válaszlevelét a kötelezettségszegési eljárások ügyében az Európai Bizottságnak, amelynek arra 30 napon belül kell reagálnia.
A politikus úgy számol, március második felében kerülhetnek az Országgyűlés elé a szükséges törvénymódosítási indítványok a jegybank, az adatvédelmi hatóság és a bírák nyugdíjazása ügyében. Amint Brüsszel jóváhagyja a kormány által tett rendezési javaslatokat, és az feladatokat ró a törvényhozásra, a parlamentben a többségi frakció támogatni fogja azokat - mondta Lázár János.
Márciusban indulhatnak a tárgyalások
A Lázár János által felvázolt ütemtervvel egybevágnak a londoni felzárkózó piaci elemzők hétfőn közzétett várakozásai: a Baclays Capital szakemberei szerint a jövő hónap vége felé kezdődhetnek és valószínűleg májusig eltartanak a magyar kormány, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU hivatalos tárgyalásai egy új finanszírozási programról
Az elemzők úgy vélik, a magyar kormány elkötelezte magát a tárgyalások végig vitele és a majdani program végrehajtása mellett, ezzel együtt is azonban "nehéz és elhúzódó" tárgyalássorozatra számítanak, mivel véleményük szerint a kormány "jórészt elégedett" a hivatali ideje alatt eddig érvényesített gazdaságpolitikával, és "a lehető legkevesebb változtatásra" törekszik. A Barclays Capital elemzői szerint ez azt jelenti, hogy a felek esetleg csak több tárgyalási forduló után jutnak egyezségre.
A Citigroup elemzői korábban az írták: véleményük szerint legkorábban május végén, június elején jöhet létre a hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalap és a magyar kormány között.