
Nem belemélyedve túlzottan a hazai egészségügy válságos helyzetébe, az Egyesült Államokban sokkal jobban megéri orvosként dolgozni, mint itthon.
Egy altatóorvos évente 246 ezer dollárt (68 millió forint) visz haza, míg a cégvezetők körülbelül 180 ezret (50 millió forint) keresnek, ezzel vezetve az amerikai fizetési listákat. De még a legjövedelmezőbb állások sem közelítik meg az ország első emberének bérét - írja hírlevelében a Business Insider.
Mennyire éri meg egy szuperhatalmat vezetni?
A mindenkori amerikai elnök 400 ezer dollárt (112 millió forint) kap évente, kiegészítve 50 ezer dollárnyi költőpénzzel. Ráadásul mivel az Egyesült Államokban az elnök a közszféra dolgozójának számít, jogosult béren kívüli juttatásokra is.
Csak míg az átlag hivatalnok esetében ez megáll az egészségbiztosításnál és a cafetériánál, Obamának jár a saját, Marine One névre keresztelt limuzin, valamint az Air Force One is, amelyet talán senkinek sem kell bemutatnunk. Ja, a legjobbat elfelejtettük: a mindenkori amerikai elnöknek természetesen a lakhatás is biztosított a Fehér Házban.
Régen még többet kapott az elnök
Amikor 1789-ben hivatalba lépett az első elnök, George Washington, 25 ezres éves fizetés ütötte a markát. Ez elsőre lehet, hogy nem hallatszik soknak, de a Business Insider számításai alapján az inflációs folyamatokat beszámítva ez ma több mint 600 ezer dollárnak (168 millió forint) felelne meg.
1789 óta összesen ötször emelték az ország első emberének bérét, legutoljára 2001-ben, mikor a kongresszus megduplázta a korábbi 200 ezer dollárt. Már az akkori fizetés is elég volt arra, hogy az elnököt a legjobban kereső egy százalékba emelje.
Fontos azonban, hogy ne keverjük össze a fizetést és a bevételt, például ha Barack Obamát vesszük, az elmúlt évben közel 790 ezer dollárt keresett, köszönhetően a befektetéseinek és a könyve eladásából befolyt összegnek.
Barack Obamáért az elnöksége vége után sem kell majd aggódnunk; mindenképpen jár neki az éves 200 ezres fizetés, egészségbiztosítás, szolgálati autó, és egy iroda.
Privátbankár-vélemény A First Lady nem kap semmit az államtól. Bár amióta Michelle Obama aktívan szerepet vállal az amerikai egészségügy és oktatási rendszer fejlesztésében, egyre több szervezet követeli munkájának pénzbeli elismerését is. Arról nem is beszélve, hogy a hangzatosan esélyegyenlőségre törekedő Egyesült Államokban igen fontos lenne, hogy az ország első hölgye ne akadjon fent a fizetési üvegplafonon. |