- Ukrán források meg nem erősített híre szerint az orosz csapatok behatoltak Vuledar városába, amely a déli és a keleti front találkozásánál fekszik. A települést 2022 óta óriási áldozatok árán próbálják bevenni az oroszok. Az elmúlt hónapokban északról és délről bekerítették. Ha a város elesik, akkor az ukrán csapatok északnyugat felé húzódhatnak vissza a következő megerősített település, Novoukrainka környékére. Ez Vuledárhoz hasonlóan magaslaton fekszik a szomszédos területhez képest.
- Az orosz kormány felszólította Izraelt, hogy azonnal vonja ki csapatait Libanon területéről azt követően, hogy azok „különleges katonai műveletet” kezdtek a Hezbollah terrorszervezet ottani állásainak felszámolására. Az orosz külügyminisztérium a közel-keleti térség konfliktusainak békés megoldását szorgalmazza és szolidaritását fejezte ki a „baráti Libanon” vezetésével és népével.
- Olaf Scholz, Németország kancellárja azt tervezi, hogy telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz államfővel – írta a Die Zeit meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva. A hívást a világ legbefolyásosabb országai, a G20 novemberi brazíliai csúcstalálkozója előtt bonyolíthatják le. Azt nem részletezték az informátorok, hogy Scholz miről akar tárgyalni Putyinnal. A két vezető utoljára 2022 decemberében beszélt egymással.
Az orosz hadsereg április óta több embert veszít, mint amennyit be tud sorozni – mondta Rácz András Kelet-Európa-szakértő a Qubit konferenciáján. A napi veszteség halottban és súlyos sebesültben 1100- 1200 ember, miközben orosz adatok szerint havonta nagyjából 30 ezer embert tudnak magas fizetéssel rávenni, hogy csatlakozzon a katonasághoz. Az orosz hadseregnek jelenlegi állapotában az lehet a reális célja, hogy elfoglalja a Donbasz maradékát – folytatta a szakértő. Ehhez Luhanszk megye területéből jelentéktelen rész van hátra, Donyeck megye 40 százalékának megszerzése, ahol számos, az eddig orosz kézre került településeknél jóval nagyobb város van, nagyon kemény dió lesz, ha egyáltalán sikerül elérni a célt.
- Halottban, súlyos sebesültben, eltűntben és hadifogolyban orosz oldalon félmilliónál, az ukránoknál 150-200 ezernél tarthatnak konzervatív becslések szerint – mondta az elemző. Ha Putyin hatalmon marad, a nyugati támogatás kitart Ukrajna mellett és Kína tovább támogatja az orosz hadiipart, akkor még legalább 9-12 hónapig kitart a háború jelenlegi intenzitása. Utána a 2014 és 2022 közöttihez hasonló alacsony szinten folytatódhat a konfliktus. A béke lehetősége nem látszik.
- Az elmúlt időszakban négyszeresére nőtt az az összeg, amit az orosz hadseregbe önként belépők egy összegben a bevonulásuk idején kapnak – mondta Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő ugyanezen a konferencián. Ez 1,5-2 millió rubel, ami 6-8 millió forint. A zsold magyar valutában havonta több mint 800 ezer forint. Mindez azt jelzi, hogy egyre nehezebb önkénteseket találni még az ország szegény vidékein is.
- Az ukránok tartalék terve saját rakétagyártó iparuk fejlesztése lehet arra az esetre, ha nyugati szövetségeseik nem engedik meg nekik a távoli oroszországi célpontok támadását nyugati eszközökkel – mondta Jamie Shea professzor korábbi NATO-tisztviselő. A hadiiparuk képesnek látszik erre, így anyagi és szakértői támogatást kérhetnek a fejlesztésekhez. Ez azonban időbe telik, míg a kész nyugati muníciót rögtön be lehetne vetni.
- Az orosz hadügyminisztérium 133 ezer fiatal férfit akar behívni sorkatonai szolgálatra 2024 őszén és telén. A tavasszal bevonult 150 ezerrel együtt összesen 283 ezren kezdik meg kötelező katonai szolgálatukat idén. A katonák jogaiért fellépő civil szervezetek szerint az orosz hadsereg vezetése eddig tartózkodott harci bevetésre küldeni a besorozottakat, mert az rendkívül népszerűtlen lenne.
- Az orosz kormány 30 százalékkal akarja emelni a katonai kiadásokra fordított összeget a költségvetésben 2025-ben az idei évhez képest – derült ki a jövő évi költségvetés tervezetéből. Ennek megfelelően 13,4 ezer milliárd rubelt szánnak erre a célra. A katonai és a biztonsági kiadások elviszik a büdzsé kiadásainak 40 százalékát.
- Az orosz vezetés igyekszik azt az érzést kelteni, mintha az ukrajnai frontot megjárt katonák előtt jobb karrierlehetőségek állnának, mint mások előtt. Ez magában foglalja a jövőbeli kormányzati tisztviselői karriert is. Az orosz média jelentései szerint sok veterán részt akar venni a Hősök ideje névre keresztelt tisztviselőképzésben.
- Az oroszországi Baskíria szövetségi köztársaság fővárosában, Ufában letaroltak egy teret, amelyet az ukrajnai harcokban elesett helyi katonák emlékének szenteltek – adta hírül a Govorit Moszkva portál. A rokonok 130 facsemetét ültettek a háború áldozatául esett hozzátartozóik emlékére, amiket kigyomláltak, hogy helyet csináljanak egy épülő bevásárlóközpontnak. A hatóságok azt állítják, hogy a központ és parkolója már 2020-ban megkapta az építési engedélyt erre a helyre.
Források: Guardian, Moscow Times, Times Radio