3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A miniszterelnök szerint a minimálbéremeléssel Magyarország a középmezőny élére kerül. Más kérdés, hogy a középmezőny inkább tűnik kissé lemaradt üldözőbolynak.

A magyar miniszterelnök legutóbbi, pénteki rádióinterjújában amellett, hogy elárulta a leendő jegybankelnök személyét, a bérmegállapodásról is szót ejtett, azt történelminek nevezte. Orbán Viktor szerint a következő évekre bejelentett minimálbéremeléssel Magyarország oda kerül, ahol lennie kell: a középmezőny élére, ahol az elöl lévők még beláthatók, és megvan az esély a felzárkózásra.

A rendkívül hangzatos kijelentés nem először hangzott el tőle, így kíváncsiak voltunk arra, hogy mégis mennyi ebből az igazság a gyakorlatban. Nos, 2025 januárjától így fog kinézni Európa minimálbéres térképe:

Az rögtön látszódik, hogy a magyar minimálbér igazából a régióban lehet versenyképes, elsősorban itt igaz az, hogy Magyarország viszonylagosan jól teljesít: Romániát, Szlovákiát és Csehországot sikerül magunk mögé utasítani, a hagyományosan gazdagabb nyugat-európai országok, vagy akár például Ausztria is azonban csak a távoli látóhatárban sejlik fel ezen a téren. Ráadásul akkor még arra nem is tértünk ki külön, hogy a térképen kifejezetten a képzettebb munkavállalóknak adható garantált bérminimum várható, 2025-ös emelt összegét tüntettük fel, így lesznek dolgozók, akik ezt nem keresik majd meg az emelés után sem.

Lehet majd számolgatni, hogy mennyi az annyi, európai szinten azonban ez kevés lesz
Lehet majd számolgatni, hogy mennyi az annyi, európai szinten azonban ez kevés lesz
Fotó: Depositphotos

Elindulva az úton

Amikor Orbán Viktor miniszterelnök, Varga Mihály pénzügyminiszter és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter jelenlétében aláírta a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) a hároméves bérmegállapodást, eldőlt, hogy a következőképpen alakul majd a minimálbér a következő években:

  • 2025. január 1-jétől: 290 800 forint (9 százalék emelés),
  • 2026. január 1-jétől: 328 600 forint (13 százalék emelés),
  • 2027. január 1-jétől: 374 600 forint (14 százalék emelés).

Az aláírók egyúttal arra kötelezték el magukat, hogy 2027-re a minimálbér eléri a bruttó átlagkereset felét, a kapott kedvezmény szerint pedig a munkáltató annyi munkavállalója után, ahánynak az alapbére 2024. szeptember 1. és november 15. közötti időszak bármely időpontjában legfeljebb 290 800 forint (részmunkaidő esetén arányosan kevesebb) volt, a szociális hozzájárulási adót a tárgyévi helyett az előző évi minimálbér után kell megfizetniük.

Az a bizonyos ezer euró…

A kormányzati retorikában az elmúlt hónapokban egyre gyakrabban előkerült, sőt, maga Orbán Viktor is többször beszélt arról, hogy az lenne az ideális, ha a minimálbér elérné az ezer eurós (jelenlegi árfolyamon ez 414 ezer forinttal ér fel) álomhatárt, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszteri mivoltjában pedig szeptemberben arról beszélt, hogy ez 2028 januárjára lesz reális.

Nos, Magyarország közvetlen szomszédjai közül Ausztria már rég átlépte ezt a szintet, hasonlóan Szlovéniához. Kicsit távolabbra tekintve pedig az örök jóbarát lengyelek is már az álomhatár felett járnak. Hazánk jelenleg még csak nem is azzal a Horvátországgal versenyez, amelynek minimálbérje még éppen az ezres szint alatt áll, hanem Romániával, Szlovákiával és Csehországgal – más EU-s tagállamok, kivéve az államközösség legszegényebb országának számító Bulgáriát, már elhúztak mellettünk. Lesz hová felzárkózni, mert egyelőre középmezőnyről is nehézkes beszélni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG