3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megvédte az EU-val megkötendő kilépési megállapodást Theresa May a brit parlamentben. A brit kormányfő szerint visszakerül London hatáskörébe az Egyesült Királyság határainak, pénzének és jogalkotásának ellenőrzése. Az uniós tagállami vezetők a vasárnapi soron kívüli EU-csúcson fogadhatják el a dokumentumot. Kérdés ugyanakkor, hogy azt jóváhagyja-e majd a brit parlament.
Theresa May brit kormányfő a Downing Streeten. EPA/ANDY RAIN

Az EU-val megkötendő kilépési megállapodás révén visszaszerezzük az ellenőrzést határaink felett, jelentette ki Theresa May a brit parlament alsóházában.

Véget ér a korlátlan betelepülések kora

A brit miniszterelnök szerint az Egyesült Királyság és az EU jövőbeni kapcsolatrendszerét körvonalazó politikai deklaráció "egyszer és mindenkorra véget vet" az EU-állampolgárok megkötések nélküli betelepülésének. Ugyanakkor garantálja a már az Egyesült Királyságban élő uniós polgárok jelenlegi jogosultságainak további érvényesülését.

Hozzátette: a szakképzettséget előnyben részesítő majdani új brit bevándorlási szabályozás nem azt veszi figyelembe, hogy ki honnan jött, hanem azt, hogy ki mivel tud hozzájárulni az ország életéhez.

A jogalkotás ellenőrzését is visszaveszik

A brit miniszterelnök szólt arról is, hogy az egyezségnek köszönhetően visszakerül az Egyesült Királyság hatáskörébe jogalkotásának ellenőrzése. Emellett az alku lehetőséget teremt arra, hogy szabadkereskedelmi egyezményeket köthessenek a világ leggyorsabban fejlődő országaival.

Az ellenzéki Munkáspárt vezére, Jeremy Corbyn viszont kudarcnak nevezte az egyezséget. Korábban a keményvonalas konzervatív képviselők egy része is bírálta az alkut, mivel szerintük a kormány túl sokat engedett Brüsszelnek.       

May: beteljesítjük a nép akaratát

Theresa May néhány órával korábban jelentette be, hogy egyetértés született a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszert körvonalazó politikai deklaráció szövegtervezetéről, miután előző este tárgyalt Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével. Ezzel szerinte elérhető közelségbe került a megállapodás a Brexit körülményeiről.

A kormányfő azt mondta: ez a megfelelő megállapodás az Egyesült Királyság számára, mivel teljesíti a brit EU-tagságról 2016-ban tartott népszavazás döntését a kilépésről. Hozzátette: a megállapodás egyelőre London és az Európai Bizottság között jött létre, és most a többi 27 EU-tagállam vezetőin a sor, hogy a vasárnapi rendkívüli EU-csúcsig hátralévő időben megvizsgálják az egyezményt.

Donald Tusk, az uniós állam- és kormányfők alkotta Európai Tanács elnöke szintén azt közölte, hogy a tárgyalóküldöttségek szintjén megállapodás született a politikai nyilatkozat tervezetéről.

Szoros gazdasági kapocs

A kiszivárgott dokumentum "ambiciózus, széleskörű, mély és rugalmas partnerséget" irányoz elő gazdaságilag és kereskedelmileg, illetve más területeken is. "A felek a lehető legszorosabb árukereskedelmi kapcsolat kialakítására törekszenek (...), a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előírásainál jelentősen magasabb szintjét kívánják elérni a szolgáltatás-kereskedelem liberalizációjának".

A szigetország 2019. március 29-én lép ki az EU-ból. Az ezt követő, eredetileg még 2020 végéig tervezett átmeneti időszak szükség esetén egyszer egy vagy két évvel lenne meghosszabbítható.

Vitatott alku

A vitatott megállapodásról szóló korábbi háttéranyagunkat itt olvashatja. Arról pedig itt írtunk, hogy miként érintheti az egyezség  a Nagy-Britanniában dolgozó magyarokat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG