Autókat ellenőriznek az osztrák Telfsnél, a Bilderberg Csoport tavalyi találkozójának idején. Forrás: EPA |
A szervezők közleménye szerint a 64. Bilderberg Találkozó fő témái közé tartozik a migráció és Európa egységének ügye, a Közel-Kelet és Oroszország helyzete, az informatikai biztonság és a technológiai innováció.
A vendégek között van Ahmed Aboutaleb, a hollandiai Rotterdam marokkói származású polgármestere, aki azzal vált világszerte ismertté, hogy a 2015. januári párizsi terrortámadás után távozásra szólította fel a nyugati értékrendet megtagadó muzulmánokat.
Az informális tanácskozáson a hagyományoknak megfelelően a vendégek nagyjából egyharmada a politikából érkezik. Köztük van Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója és Kristalina Georgieva, az Európai Bizottság alelnöke, Mehmet Simsek török miniszterelnök-helyettes, Mark Rutte holland kormányfő, Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter, Thomas de Maiziere belügyminiszter és Ursula von der Leyen védelmi miniszter és Laurent Fabius, a francia alkotmánytanács elnöke.
A többiek gazdasági vezetők, tudósok és újságírók, köztük Eric Schmidt, az Alphabet - a Google-cégek anyavállalata - igazgatótanácsának elnöke, Michael O'Leary, a Ryanair ír diszkont légitársaság vezérigazgatója és John Elkann, a Fiat Chrysler Automobiles autóipari csoport elnök-vezérigazgatója, Mathias Döpfner, az Axel Springer német médiacsoport vezérigazgatója, Radoslaw Sikorski volt lengyel külügyminiszter, az amerikai Harvard Egyetem kutatója és felesége, Anne Applebaum Pulitzer-díjas amerikai újságíró, történész.
Mindenki szabadon vitázhat
A konferencia privát jellegéből adódóan a résztvevők tisztségüktől, beosztásuktól függetlenül nyilatkozhatnak és nem kötik őket a hivatalos minőségükben tett kijelentéseik.
A találkozó célja a kötetlen eszmecsere az aktuális globális folyamatokról, a beszélgetésekről nem készül jegyzőkönyv és összefoglaló jelentés. Továbbá a résztvevők nem vitatnak meg határozatokat, nem tartanak szavazásokat és nem dolgoznak ki politikai állásfoglalásokat.
A csütörtöktől vasárnapig tartó drezdai találkozóra számos tüntetést jelentettek be, demonstrációkat tartanak baloldali csoportok és a Hazafias Európaiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalom, valamint a Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD), amely ellen a német törvényhozás tartományokat képviselő kamarája, a Bundesrat betiltásra irányuló alkotmánybírósági eljárást indított a nemzetiszocializmus ideológiájával rokonnak tartott eszméi miatt.