A világhírű Pokemon Go után a Facebook is szeretné bevonni technológiai armadájában a kiterjesztett valóságot – írja a Reuters. A vállalat éves konferenciáján Mark Zuckerberg úgy nyilatkozott: egyértelmű, hogy a Facebook alkalmas platform más cégek számára, hogy az átlag embereket elérve kedvükre kísérletezzenek a kiterjesztett valósággal – ugyanakkor arról nem esett szó, hogy a közösségi oldalt működtető cég a Pokémonhoz hasonló játékokat készítene a jövőben.
A Pokémon Go gyakorlatilag a semmiből tűnt fel 2016 júliusában, indulása után azonban emberek milliói keltek útra, hogy okostelefonuk segítségével elkaphassák a valódi helyeken megjelenő kis szörnyecskéket.
Éleződik a verseny a Snapchattel
A Facebook már elkezdett lépéseket tenni ez ügyben – kezdetben azzal, hogy új kamerafunkciókkal gazdagította alkalmazásait, amelyek később a kiterjesztett valóság szolgálatába állíthatók. Az eredetileg egyetemi hallgatóknak készített oldal hamar kinőtte eredeti kereteit, a mostani újítással pedig a Snap Inc. nevű rivális céggel szemben is felveszi a versenyt – tekintve, hogy a Snapchat alapvetően kamerás programként gondol magára.
Zuckerberg szerint a kiterjesztett valóság segítségével virtuális üzeneteket hagyhatunk barátainknak, vagy akár olyan utcai művészeti alkotásokat is megtekinthetünk, amelyek a valóságban nincsenek ott. Ez nem csak a sarkon túl táborozó pokémonok elfogásáról szól – tette hozzá a cég alapítója.
Zuckerberg úgy véli, a kiterjesztett valóság a Google Glasshoz hasonló okosszemüveg-technológiával együtt jelentheti a jövőt, arra azonban nem utalt, hogy ezzel kapcsolatban mik a pontos tervek. Bár 2014-ben a Facebook megvásárolta az Oculus virtuális valóságot megjelenítő szemüvegét, a több mint 2 milliárd dolláros beruházás még messze áll attól, hogy tömegesen árusításba kezdjen, ezzel jelentősen hozzájárulva a vállalat bevételeihez.
Virtuális vagy kiterjesztett valóság?
Virtuális valóságnak azt a számítógépes környezet által létrehozott világot hívjuk, amely a valóságtól függetlenül, kizárólag a digitális térben létezik. Ilyen például szinte minden repülő- és autó szimulátor program, illetve a legtöbb számítógépes szerepjáték is. Ezzel szemben a kiterjesztett valóság nem az alapoktól épít fel egy környezetet, hanem az ember által érzékelhető valóságra alapoz.
A „kiterjesztett” kifejezés itt a többletinformáció utal: A program virtuálisan kibővíti a valóságot, így például kameránkat egy üdvözlőlapra irányítva meghallgathatjuk a házigazda személyes meghívását, vagy a házak falán megnézhetjük mások digitális graffitijét. Ennek a plusz tartalomnak a megtekintéséhez azonban olyan eszköz szükséges, amely képes érzékelni a fizikai valóságot – például egy kamerával és giroszkóppal ellátott okostelefon.
Tragédia: Élőben közvetítettek gyilkosságot a Facebookon Nem csak élményekről és napsütésről szól az oldal új funkciója, Zuckerbergék mélyen hallgatnak. További részletek >>> |