4p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína után Mexikó is ráérzett a bosszú ízére, ők is a szójával szorítanák sarokba az amerikai elnököt. Ezzel az Egyesült Államok két komoly felvásárlót veszítenének, kérdés, hogy a többi piac fel tudja-e venni az így keletkező felesleget. Mexikó másik aduásza a kukorica lehet, az alkuval ráadásul a többi latin-amerikai ország is nyerhet. Európa közben starthoz áll a maga kis bosszújával.
Donald Trump a Fehér Házban találkozott az amerikai acél- és alumíniumipar képviselőivel 2018. március 1-jén, majd bejelentette a súlyos importvámok bevezetését. Fotó: EPA / Jim Lo Scalzo

Ahogy arról már korábban írtunk, Kína megtalálta a módját annak, hogy ellen-importvámok nélkül álljon bosszút Donald Trump agresszív, az acélra és az alumíniumra kivetett importvámjaira. Az itthon is jelenlévő és többek között gabonakereskedelemmel foglalkozó Bunge amerikai multinacionális cég ugyanis jelezte, hogy a kereskedők abbahagyták az amerikai szója Kínába szállítását, mondván, hogy nem tudni, mikor csaphat le a védővám.

Az amerikai farmereknek eddig Kína volt a legnagyobb vásárlójuk (ide vitték a Kanadában és Brazíliában vásárolt szóját), de senki nem vállalja azt a kockázatot, hogy a jelenleg 420 dolláros tonnánkénti árra hirtelen rákerüljön a 25 százalékos, azaz több mint 100 dolláros importvám. Tavaly 12 milliárd dollár értékű volt a Kínának eladott amerikai szója értéke, így ez igen komoly érvágás lehet.

Közben pénteken Trump bejelentette, 50 milliárd dollárnyi kínai termékre vet ki 25 százalékos vámot, és azt is büntetik, ha Kína ellenlépéseket tesz. Részleteket itt olvashat >>>

Új kihívó a ringben: Mexikó

A Reuters cikke szerint vérszemet kapva Kína példáján most Mexikó állt elő hasonló ötlettel, igaz, ők egy kicsit másik irányból szorongatnák meg az Egyesült Államokat. Mexikó ugyanis mintegy 4 milliárd dollárt kereshetne évente azon, ha ők is importvámot vetnének ki a szójára és a takarmánykukoricára, amiből egyébként tetemes mennyiséget vásárolnak az Államokból – kukoricában ők a legnagyobb felvásárlói az amerikai termesztőknek.

Ez a lépés ugyanakkor kétélű kard lenne Mexikó számára, ez a kukorica tartja ugyanis életben az ország marha- és sertéstenyésztését, amely az amerikai importnak köszönhetően fejlődött mára világszínvonalú exportágazattá. Ugyanakkor már keresik az új piacokat, a tervek szerint Brazíliából és Argentínából szereznék be ezután a szükséges szóját és kukoricát, így egy rövid döccenő után helyreállna a rend a mexikói gazdaságban. Mexikó tavaly 107 ezer tonna kukoricát importált Brazíliából nagyjából 17,5 millió dollár értékben, míg szójából 74 ezer tonnát 31 millióért – korábban innen még nem vásároltak.

A latin-amerikai ország egyébként joggal dühös Trumpra – a számtalan megszorítás és a velük kifizettetni kívánt fal  megépítése mellett az amerikai elnök megvámolná Mexikó autóiparát is, amely padlóra küldené a 67 milliárdos iparágat.

Európa is harcra kész

Mindeközben az importvámok Európát is sújtják, ezzel kapcsolatban korábban már megszületett a terméklista, amelyekre az Európai Unió kíván importvámokat kivetni Amerika felé. Az ellenintézkedéseket a napokban tárgyalták az európai uniós kormányok képviselői, amelyeket végül egyhangúlag jóvá is hagytak. Ezzel az EU első körben mintegy 2,8 milliárd eurónyi amerikai termékkel szemben vezet be 25 százalékos importvámot. Az importvámokat ugyanakkor még az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagynia hivatalosan, a testület következő ülése jövő szerdán lesz.

A megadóztatott amerikai termékek listáján egyebek mellett a mogyoróvaj, az áfonya és a narancslé is szerepel, de megtalálhatók rajta bizonyos mezőgazdasági termékek, számos vas- és acéláru, emellett ruhák, ágyneműk, dohánytermékek, motorkerékpárok, jachtok, illetve a bourbon whiskey is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Olyan drága autópálya épül Erdélyben, hogy még Magyarországon is megnéznék
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:14
Az új szakaszon építik meg Románia leghosszabb közúti alagútját is.
Makro / Külgazdaság A kormány folytatja az árletöréseket
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 12:48
A csütörtök délelőtti Kormányinfón sok minden szóba került, mindenekelőtt az árletörési program további lépései. 
Makro / Külgazdaság Ezért rántotta el a kormányt Donald Trump?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 11:24
Van még az amerikai elnöknél is erősebb kutya?
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter: „Nem megmondtuk?”
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 10:44
Bejött a magyar kormány számítása a vámháború ügyében?
Makro / Külgazdaság Megtorpant a román gazdaság? Itt a friss GDP-adat
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 10:27
Gyengébb lett a 2024-es végleges adat.
Makro / Külgazdaság Magyarország megint kikapott Romániától
Buksza blog | 2025. április 10. 09:34
Az egy főre jutó tavaly GDP alakulását nézve Magyarországnak nincs oka az örömre. Egyrészt az uniós mezőny végébe tartozik, másrészt javulás sem látható. Miközben a régiós országokban igen. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG