Donald Trump amerikai elnök a washingtoni Fehér Ház rózsakertjében (Forrás: MTI/AP/Pablo Martinez Monsivais) |
A képviselőház szerdán a törvény erejével követelte a Fehér Háztól, a Külügyminisztériumtól és Rudolph Giulianitól, Trump vezető ügyvédjétől az ügyre vonatkozó, eddig hiába kért iratok kiadását.
Trump a 65 millió követőjét elérő tweetjeiben már arról értekezett, hogy az elmozdítása érdekében indult eljárás „választási csalás, puccsal akarják elvenni a nép szavazatát, szabdságát, Isten adta hatalmát”.
Az elnök elmozdítását célzó eljárás azután indult, hogy a CIA eddig ismeretlen munkatársa jelezte: Trump ismételten nyomatékosan kérte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől: indítsanak újra nyomozást Joe Biden, a vezető demokratapárti elnökjelölt fia ellen, aki korábban az ukrán gáziparban vállalt szerepet.
Trump feltehetően azért késleltette az Ukrajnának előirányzott katonai segélyt, hogy nyomást gyakoroljon Zelenszkijre. Az amerikai elnök hasonló támogatást kért Joe Bidennel kapcsolatban az ausztrál kormányfőtől is.
Az amerikai törvények értelmében külföldi beavatkozást kérni a választási kampányba súlyos, büntetendő cselekmény és jogalapot ad az elnök elmodítására hivatalából.
Ehhez azonban a demokrata többségű képviselőház döntése kevés: kétharmados többségre van szükség a republikánus többségű szenátusban – ami aligha lehet meg.
Az elnök az állítólagos „puccs” vizionálása mellett másik, példátlan kijelentést is tett: szerinte Adam Schiff, demokratapárti képviselőt, a képviselőház hírszerzést felügyelő bizottságának elnökét le kellene tartóztatni a testületnak a Trump-ügyeket tárgyaló ülésen játszott szerepe miatt.
Mike Pompeo külügyminiszter elsőként sietett Trump védelmére. Közölte, hogy egyelőre nem kívánják engedélyezni vezető diplomaták kongresszusi meghallgatását az ügyben, mivel az erre vonatkozó igényt „megfélemlítésnek” tekintik. Mindenesetre Kurt Volker, az Egyesült Államok nemrég lemondott Ukrajna-ügyi megbízottja csütörtökön a törvényhozók rendelkezésére áll és megjelenhet ott Marie Yovanovitch, az ország tavaly viszahívott kijevi nagykövete is, akit Trump Zelenszkijjel folytatott beszélgetésében „rossz nagykövetnek” minősített.
A képviselőház több bizottsága, köztük éppen az, amelyik a titkosszolgálatokat felügyeli, már ezen a héten folytatja, illetve kezdi a meghallgatásokat az ügyben.