Az új beutazási tilalom hét ország helyett hat polgáraira vonatkozik – Irak kimaradt. Ez teljesen érthető, pontosabban az volt az érthetetlen, hogy eredetileg kiterjesztette az országra, amellyel vállvetve harcol az Iszlám Állam ellen, most épp egész hatékonyan, hisz Moszul városának nyugati felét egész jó ütemben veszi vissza az iraki hadsereg az amerikai parancsnok által irányított hadműveletben.
Felkészülési idő
Az új rendelet március 16-án lép életbe, így megfelelő felkészülési időt ad mindenkinek, nem úgy, mint az előző rendelet, melynek hatására sokan repülőtereken rekedtek, a légitársaságoknak pedig fogalmuk sem volt, hogy kezeljék a helyzetet. A 10 napos haladék annyiban is előnyös, hogy ha ismét komoly jogi kifogás merülne fel, akkor az nem egy éppen életbe lépett rendeletet akaszt meg, hanem akkor legfeljebb életbe sem lép a dolog.
Jogilag korrektebb
Ezúttal a Fehér Ház jogászai tekintették át a rendeletet, hogy ne maradjanak benne egyéb törvényekbe ütköző részek. Például nem lehet vallási alapon különbséget tenni a menekültek között (a keresztényeknek kedvezményezni), és nem lehet már kiadott vízummal és zöld kártyával, vagyis letelepedési engedéllyel rendelkezőket kitiltani. Ez utóbbi valóban teljes képtelenség volt, ilyen alapon az ország saját polgárait is kitilthatná.
Mire jó?
Hogy a rendelet mire jó, az továbbra sem világos, hisz egyrészt kimutatták, hogy a hat országból érkező turisták, diákok vagy bevándorlók csak elenyésző részben felelősek az amerikai földön elkövetett terrorcselekményekért. Ráadásul az eltelt 45 nap elég lehetett volna arra, hogy minden olyan biztonsági intézkedést megtegyenek, amit eredetileg a 90 napos időszakra terveztek (egyébként pedig amúgy is megtette őket Bush elnök még a 2001-es merényletek után).
Nyilvánvaló volt, hogy az elnök nem akart teljesen kihátrálni a rendeletből, egyrészt hogy ne szenvedjen nagy presztízsveszteséget, másrészt hogy a választóinak mutathasson valamit az ígéretek teljesítéséből. Tulajdonképpen nyugodtan el is vethette volna az egészet azzal, hogy időközben minden szükséges biztonsági intézkedést megtettek, az intézkedés okafogyottá vált.
Országválasztás
A Fehér Ház egyébként úgy indokolja a hat ország kiválasztását, hogy közülük három (Szomália, Szudán és Irán) államilag támogatja a terrorizmust, a másik három (Jemen, Szíria, Líbia) pedig csak részben uralja saját területét, a többi az al-Kaida vagy az Iszlám Állam befolyása alatt áll. Líbia esetében Irakhoz hasonlóan szerencsétlennek tekinthető a dolog, hisz az ország hivatalos kormánya küzd a terrorizmus ellen, mégpedig a nyugattal együttműködve.