Theresa May brit miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök a blenheimi kastélyban adott vacsorára érkezik 2018. július 12-én. (MTI/EPA pool/Will Oliver) |
Donald Trump bevett szokása, hogy a számára nem tetsző tudósításokat, cikkeket, riportokat simán csak "fake news"-nak nevezi, mondván: nem is kell velük foglalkozni. (Ezt a szokást egyébként már Orbán Viktor miniszterelnök is honosította, amikor nemrég azt mondta a legolvasottabb magyar hírportál, az Index riporterének: "kérdezni lehet, csak fakenews-gyáraknak nem válaszolok". Végülis így a legkényelmesebb, a Kossuth Rádióban biztos nem fogják megszorongatni a miniszterelnököt.)
Most azonban szintet lépett az amerikai elnök: egy vele készült, hangfelvételekkel alátámasztott interjút nevezett álhírnek.
Még egy új miniszterelnököt is javasolt Trump...
A Privátbankár.hu-n is beszámoltunk róla: Theresa May brit kormányfő a nála vendégeskedő amerikai elnök jelenlétében a brit-amerikai gazdasági kapcsolatokat méltatta, és felvázolta a jövőben rejlő óriási lehetőségeket, kifejezte a további együttműködés és egy Brexitet követő szabadkereskedelmi megállapodás reményét.
Néhány órával később viszont a The Sunban megjelent egy interjú az elnökkel, amiben nem csak azt mondta el, hogy a britek Brexit-tervei fényében biztos nem lesz ilyen megállapodás, hanem még azt is jelezte: remek miniszterelnök lenne a napokban viharosan távozott külügyminiszterből, Boris Johnsonból...
Ja, az interjú? Fake news.
Az interjú megjelenése után Trump újra tárgyalt Theresa Mayjel, biztosan volt pár kínos percük. Egy későbbi sajtótájékoztatón meg is kérdezték Trumpot az interjúról, erre azt mondta: "a sztori általánosságban rendben volt", de kihagyták belőle "azokat a nagyszerű dolgokat", amelyeket ő Theresa Mayről mondott. "Szerencsére mi is rögzíteni szoktuk, amit riportereknek mondunk - ezt hívják álhírnek" - fogalmazott Trump az interjú közlési módjára utalva. Sokat elvesz azonban a hihetőségből, hogy nem részletezte, hogy szerinte a The Sun által közöltek melyik része nem felel meg a valóságnak. (Ha már ott voltak, Trump a sajtótájékoztatón az NBC és a CNN amerikai televíziós társaságokat is álhírek közlésével vádolta meg, és nem is engedte, hogy a CNN tudósítója kérdést tegyen fel neki.)
A The Sun online kiadása az interjú szövegéhez több hangfelvételt is mellékelt, és ezeken ténylegesen elhangzottak azok a részletek, amelyeket a lap az elnöktől a brit kormány Brexit-stratégiájával kapcsolatban idézett.
Miután elmondták neki, miről is van szó, megértette?
Trump Theresa May társaságában mindenesetre valóban sokkal finomabban fogalmazott: ő csak annyit kér Theresa Maytől, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia kereskedelmi forgalmát semmiféle külső korlátozás ne akadályozza. "Olvastam olyan jelentéseket, amelyek szerint ez nem lesz lehetséges, de miután beszéltem a (brit) miniszterelnök embereivel, képviselőivel, kereskedelmi szakértőivel, most már úgy hiszem, hogy ez abszolút lehetséges" - fogalmazott az amerikai elnök.
Theresa May a sajtótájékoztatón kijelentette: a brit EU-tagság megszűnése után semmi nem fogja korlátozni Nagy-Britanniát abban, hogy a világ más országaival kereskedelmi megállapodásokat kössön.
Vége a barátságnak? A brit-amerikai viszony Trump hatalomra kerülése óta rengeteget romlott - nem véletlen, hogy látogatását úgy szervezték meg, hogy távoli palotákban tartózkodjon, Londontól messze, hogy a tiltakozó közönséget minél kevésbé hallja. A brit kormány természetesen ellenzi Trump kereskedelmi háborúját, emellett elítéli, hogy kilépett a párizsi klímaegyezményből, és különösen nehezményezi, hogy egyoldalúan otthagyta az Iránnal kötött hathatalmi szerződést, amely így kellemetlen helyzetbe hozta Nagy-Britanniát is. Mostanra tényleg úgy látszik, hogy az EU lehet az egyetlen igazi szövetségese az országnak - az az EU, amit épp elhagyni készülnek, és egyáltalán nem biztos, hogy olyan nagyon kérnek a britek szoros barátságából. Elemzésünk a brit-amerikai viszony alakulásáról >> |