Donald Trump. (Kép forrása: EPA,ALBIN LOHR-JONES) |
Legutóbb John McCain tragikus betegsége és távolmaradása miatt kellett elnapolni a szavazást az egészségbiztosítási törvény módosításáról, ám már akkor úgy tűnt, hogy ez az alkalom is teljesen fölösleges lesz. McCain lábadozása alatt ugyanis további négy republikánus szenátor jelezte, hogy esze ágában sincs megszavazni a mostani törvényjavaslatot, így eleinte úgy tűnt, hogy a tervezet még csak napirendre sem kerülhet a Fehér Házban – ehhez ugyanis legalább 50 szavazatra lett volna szükség.
Végül azonban a pártnak csak sikerült összekaparnia a szükséges 50 igenlő voksot, így megtarthatták a szavazást a Trumpcare – immár harmadik változatának – bevezetéséről. Itt azonban ismét csattanós pofont kapott Donald Trump, a szenátus 100 tagjából ugyanis mindössze 43-an szavaztak az Obamacare visszavonásáról. Ahhoz, hogy ez életbe is lépjen, legalább 60 igenre lett volna szükség. A legfájóbb az egészben, hogy a nemmel szavazó 57 szenátor közül immár 9-re duzzadt az ellenző republikánusok száma.
Káosz a Fehér Házban
A szavazásra visszatért Washingtonba az agydaganattal küzdő John McCain arizonai szenátor is, akit ovációval és tapssal fogadtak politikustársai. Az első hidegzuhany akkor érte a társaságot, amikor a lábadozó szenátor egy meglehetősen szenvedélyes beszédben közölte: a republikánusok egészségbiztosítási tervét a jelenlegi formájában nem hajlandó megszavazni, s az új egészségbiztosítási törvényt majd kétpárti egyetértéssel kell kidolgozni. A szavazást ezután meglehetősen kaotikus körülmények, köztük tiltakozások és bekiabálások közepette tartották meg.
A demokrata párti szenátorok ígéretükhöz híven egyhangúlag elutasították már az Obamacare eltörlésének még a felvetését is, hozzájuk csatlakozott a 9 republikánus ellenző, akik eltérő indokokat hoztak fel a tiltakozásukra. Korábban Mike Lee, Utah állam vezetője és Jerry Moran, Kansas szenátora jelentette be, hogy a másodszori korrekció után sem szavazzák meg a törvényjavaslatot, hozzájuk csatlakozott Maine állam szenátora, Susan Collins és a kentuckyi Rand Paul is. A Reuters cikke szerint egyébként Collins és Alaszka szenátora, Lisa Murkowski voltak végül azok, akik már a napirendre vételt sem szavazták meg.
Nem adják hozzá a nevüket
Az Obamacare eltörlése ráadásul nem lenne olcsó a költségvetésnek sem. >>> |
A renitens szenátorok korábban már jelezték, hogy tartanak a nép haragjától, valamint attól, hogy bárhogy is döntenek, a demokraták együttesen állnának ellen bármilyen módosításnak vagy javaslatnak. Ezen az sem segít, hogy a legutóbbi tervezet már számos engedményt hozott a korábbi két változathoz képest, például a már biztosítottak bent maradnának a rendszerben, emellett az államok dönthetnének arról, hogy hagyják-e a biztosítóknak, hogy ugyanolyan díjakat szabjanak ki az egészséges és a valamilyen betegséggel küzdő embereknek.
Ugyan még nem született hivatalos döntés, de felröppentek hírek, hogy Trump ismét napirendre vetetné az Obamacare eltörlését, ezúttal kész tervezet nélkül. Ez azonban egy „Trumpcare 4.0.” nélkül gyakorlatilag borítékoltan el fog bukni. Amennyiben ugyanis helyettes egészségbiztosítási tervezet nélkül próbálnák átnyomni, úgy jó eséllyel még több ember veszítheti el a biztosítását, mint amit korábban a Kongresszusi Költségvetési Iroda (CBO) számolt – ők 23 millió emberrel kalkuláltak, erről korábban itt írtunk a Privátbankár.hu-n. >>>