4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai elnök elégedetlen, amiért Kínának nem sikerült haladást elérnie Észak-Korea ügyében és az Amerika és Kína közti kereskedelmi helyzettől sincs elragadtatva, ezért mégiscsak gondolkozik a Kínával szembeni kereskedelmi szigorításon. Közben úgy tűnik, Észak-Korea nem tud fizetni az üzemanyagokért, lesz eredmény, csak ki kell várni.

Az amerikai elnök adminisztrációjának három magasrangú alkalmazottja is azt állította a Reutersnek, hogy az elnök fontolgatja a Kínával szembeni kereskedelmi korlátozások bevezetésén. Elsőként az acélimport korlátozásán, pontosabban az arra kivetett vámok bevezetésén gondolkoznak. Az amerikai acélipart, több más, az ipari forradalmakban fontos, de ma már inkább környezetszennyező iparággal együtt (szénbányászat) különösen favorizálja az elnök, noha nem ezek viszik előre Amerikát.

A vas és acél országa

A tőzsdén sem véletlen, hogy nem a szénbányák és az acélipar mennek az egekig és érnek el soha nem látott tőzsdei kapitalizációt, hanem az Apple, a Tesla, az Amazon, a Google, az épp kétmilliomodik felhasználóját ünneplő Facebook, és lehetne sorolni. Amerikát ebben az évszázadban (ezredben) ők teszik naggyá, miközben a munkanélküliség több évtizedes mélységben van, így alig számít már, hogy Amerika a vas és acél országa-e.

A kínai acélbehozatal amúgy sem túl magas, mivel már eddig is korlátozták különböző szabályok. Az elnök azonban továbbra is nagyon meg akar felelni az egyre szűkülő munkásosztálynak, és az amerikai ipar és amerikai munkások védelmének jelszavával permanens kampányát folytatja. Kétségkívül, ha olyan korlátozást hoz, ami névleges és ténylegesen alig rontja a kereskedelmet, akkor a kecske is jóllakik és a káposzta is megmarad, bár Kína ezt nm feltétlenül látja majd így.

Észak-Korea

A Kínával szembeni bírálatokat az elnök akkor hagyta abba, amikor látszott, hogy Észak-Korea milyen veszélyt jelent, és abban bízott, hogy Kína jobb belátásra tudja téríteni a kis atomhatalmat. A Reutersnek nyilatkozó tisztviselő szerint az elnök esélyt adott Kínának, hogy tegyen valamit az ügyben, de nem tett eleget. Kína azt válaszolta, hogy véges az Észak-Koreára gyakorolt befolyása és mindent megtesz, amit tud, hogy nukleáris-, és rakétaprogramjának feladására ösztönözze szomszédját.

A tárgyalások közben folynak Trump tanácsadói és a kínai kormány között az Észak-Koreával kapcsolatos kérdésekben, de úgy tűnik, az elnök csodát várt Kínától. Az ilyen kedves vezetőket pedig, mint Kim Dzsong Un, nehéz eltántorítani szándékaiktól, kérdés, hogy egy teljes kínai tengeri és szárazföldi blokád segítene-e, ugyanakkor Kína többször jelezte, hogy nem áll módjában minden egyes cégnek megtiltani a kereskedelmet a szomszédos országgal.

A másik óriás

Trump közben a Fehér Házban fogadta az indiai miniszterelnököt, és szóba került, hogy az Egyesült Államok, India és Japán közös tengeri hadgyakorlatot szerveznek az Indiai-óceánon, egyúttal megköszönte Indiának, hogy csatlakozott az Észak-Korea elleni szankciókhoz. Kérdés, hat-e bárhogyan is Kínára, ha közben óriás szomszédját is bevonja Trump a dologba. A Koreai-félsziget ügyében mindenesetre nincs érdemi előrelépés, és az ügyet biztosan nem segíti, ha Kínával szemben türelmetlen az amerikai elnök, és a kereskedelmi korlátozások sem éppen hatnak ösztönzőleg.

Mégiscsak van eredmény

Időközben a Reuters különböző forrásokból arról értesült, hogy a CNPC kínai állami olajvállalat felfüggeszti az Észak-Koreába irányuló dízelolaj-, és benzinszállításokat, az indoklás szerint azért, mert fizetőképességi problémák merültek fel, az észak-koreai importőr egy ideje nem fizet a szállításokért. Tavaly Kína még 96 ezer tonna benzint és 45 ezer tonna dízelt szállított Phenjannak, a májusi adatok szerint már múlt hónapban erősen visszaesett a szállítások havi volumene, Észak-Koreában pedig a hiány miatt elszálltak az üzemanyagárak.

Úgy tűnik, a szankcióknak mégiscsak van hatása, csak ki kell várni, amíg azok ellehetetlenítik Észak-Koreát. Miután az ország exportja gátolva van (már Kína sem veszi át tőle fő exporttermékét, a szenet), így vélhetően egyre nagyobb valutahiány alakul ki, és az ország képtelen lesz bármit is importálni.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG