4p
Első kongresszusi látogatásán Donald Trump félretette a rá jellemző viselkedést, és hirtelen olyan volt, amilyen egy amerikai elnök lenni szokott: normális hangnem, hagyományos stílus. A tartalom viszont nem változott: falépítés, gazdasági nacionalizmus, fizettetés az ország partnereivel, viszont mindehhez együttműködést kért.

Ami a legfeltűnőbb volt a beszéd kezdetétől, hogy Trump nem ordított, nem tirádákat adott elő, hanem beszélt. Ráadásul nem is volt ellenséges hallgatóságával, hanem együttműködést, egységet emlegetett republikánusokkal és demokratákkal egyaránt, sőt, ha mondhatjuk, támogatást kért. Ez végülis logikus, hisz egyedül az elnök nem tudja végigvinni programját, ha nincs mögötte a választott képviselő-testület, ez esetben a kongresszus támogatása.

Nem magasröptű

A BBC szerint olyan mondat is elhangzott, amire a középiskolai angoltanárok (már az amerikaiak) felvonhatták szemöldöküket, valahogy így hangzott: bátornak kell lennünk, hogy megosszuk az álmainkat, melyek kitöltik szívünket, a bátorságot, hogy kimutassuk a reményt, mely felkavarja lelkünket/lelkünkben kavarog, és elég magabiztosak legyünk, hogy ezeket az álmokat és reményeket megvalósítsuk. Kétségtelen, hogy Trump beszéde egyébként sem szokott túl magasröptű lenni, ami lehet szándékos is, hogy az alacsonyabb társadalmi rétegek szívéhez szóljon, bár mondjuk a kongresszusban jobb ötlet cizelláltabb nyelvezetet alkalmazni.

Egészségügy

Ami a témákat illeti, fontos szerepet kapott az egészségügy. Az elnök néhány mondat erejéig szidalmazta az elődje által kidolgozott, korábban biztosítás nélküliekre is kiterjedő, Obamacare-nek is nevezett rendszert, majd felvázolt egy elég bonyolult, nem teljesen összeálló szisztémát, hogy mit képzel el helyette. Végül ismét egy igen egyszerű zárás következett, kissé kampányszerű: minden, ami rossz az országunkban, az megjavítható, minden probléma megoldható, minden sérült család gyógyulást és reményt találhat.

Egyedül nem megy

Ezek után a tervezett elnöki költekezés következett: a védelmi kiadásokat 54 milliárd dollárral növelné, az infrastruktúra programra ezer milliárdot szánna. Ennek egy része magántőke lenne, tette hozzá az elnök (a demokraták korrupciót sejtenek), mindazonáltal a költségvetési hatás erőteljes lesz ilyen számok mellett. A finanszírozásról ugyanakkor nem esett szó, a szép, hosszú falról a mexikói határon annál inkább.

Közben elhangzottak az egységre való felhívások, mivel az elnöki rendeletek lehetőségeit Trump kimerítette, és a továbbiakban bármihez fog, szüksége lesz a törvényhozás hozzájárulására, esetenként nem csak saját pártja, hanem a demokraták támogatására is. Ezt egy újabb frázisban foglalta össze: a demokratáknak és a republikánusoknak össze kell fogni, egységesnek kell lenni Amerika és az amerikaiak érdekében.

Bevándorlás

Ami a bevándorlást illeti, a szokásos frázisok mellett megpróbált az ellenzék számára is elfogadhatóbb képet felvázolni: pozitívabb bevándorlási reformról beszélt, feltéve, hogy ezek nem veszélyeztetik az amerikaiak béreit, a nemzetbiztonságot, vagy a törvények tiszteletét és betartását. Ahogy mondta: ha a demokraták és a republikánusok az amerikai állampolgárok jólétét tartják szem előtt, akkor találhatnak megoldást a kérdésre. A nap korábbi részében a sajtónak háttérbeszélgetéseken azt nyilatkozta, hogy a már ott élő, de rendezetlen státuszú bevándorlók helyzetének normalizálására is sor kerülhet, ha nem követtek el bűncselekményt.

Ez a kongresszusi beszédben ugyan nem hangzott el, de a lehetőség ezáltal adott, hogy az elnök visszakozzon attól a korábbi elképzeléstől, hogy akár családtagokat is kitoloncoljanak rendezetlen helyzetük miatt. A BBC szerint a párbeszéd lehetősége megnyílt, de az egységről szóló gondolatok füstbe mehetnek, ha néhány dühös Twitter-bejegyzés követi őket, mint többször korábban. Amúgy is inkább illik az amerikai elnökhöz egy normál hangnemű beszéd, ami most a kongresszusban elhangzott, mint a rövid, de velős netes megnyilvánulások.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akik tejben-vajban fürösztik az olimpiai bajnokaikat
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 14:46
A párizsi olimpián szerzett magyar arany 55 millió forint állami jutalommal jár. Utánanéztünk, melyik ország biztosít élethosszig tartó jólétet bajnokainak és hol nincs kultúrája a legeredményesebbek anyagi elismerésének. 
Makro / Külgazdaság Bejött Kim Dzsongunnek a barátkozás Putyinnal?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 11:59
Hosszú ideje először látszik növekedni az észak-koreai GDP.
Makro / Külgazdaság Mit reagál a benzinár a Kormányinfóra?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 10:58
Miután a Kormányinfón arról volt szó, hogy veszélyben Magyarország ellátásbizontsága, kijöttek a szombattól érvényes üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság A briteken nevethetünk, a románokat irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:47
Ha az autóipar júniusi teljesítményét nézzük.
Makro / Külgazdaság Vajon képes lesz-e Magyar Péter maga köré egy jó csapatot szervezni? Horn Gábor szerint ez az igazi kérdés - videó
Csabai Károly | 2024. július 26. 09:33
A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökével a Klasszis Klubban átbeszéltük az új Európai Parlament múlt heti megalakulásának a Fidesz-re és az azt tömörítő Patrióták Európáért frakcióra nézve szokatlanul diszkriminatív személyi, szervezeti döntéseit. De esett szó természetesen arról, vajon Magyar Péter és az immár általa elnökölt Tisza Párt győzhet-e a 2026-os országgyűlési választásokon. S mi lehet a következménye az önkormányzati voksolás után Budapesten kialakult patthelyzetnek, csődbe mehet-e Budapest? A Klasszis Klub 4. évfolyamának 55. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ez már az ukrán csőd kezdete? A Fitch szerint az lehet
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:11
Leminőstette a Fitch Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság A budapestiek már házasodni sem akarnak
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:49
Ez is kiderül a KSH legfrissebb népességmozgalmi adataiból. Vidéken még házasodnak az emberek, gyereket viszont mindenhol keveset vállalnak.
Makro / Külgazdaság Megint lett újabb 23 ezer magyar munkanélküli
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:31
Pedig a foglalkoztatottak száma is közel ennyivel nőtt.
Makro / Külgazdaság Átlép Orbán Viktor feje felett Donald Tusk, már a lengyel uniós elnökségre készül
Mester Nándor | 2024. július 25. 19:01
Sok más mellett rendezni és dinamizálni akarja a kétoldalú viszonyt Lengyelország Ukrajnával. A lengyel agrárgazdák egyezkednének, de védik a piacaikat, első körben a közlekedés és a szállítás lehet kitörési pont. 
Makro / Külgazdaság Óriási meglepetés jött a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2024. július 25. 15:52
A második negyedévben az első negyedévit és az elemzői várakozásokat is meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági kutatóintézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtöki jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG