Donald Trump (Kép forrása: EPA/Olivier Douliery / POOL) |
Trump elnök a Financial Times online kiadásán vasárnap megjelent interjúban megerősítette azt a nézetét is, hogy az Egyesült Királyság "nagyon jól jár majd a Brexittel". Pontosan egy héttel korábban Marine Le Pen azzal biztatta egy kampány-rendezvényen a hallgatóságát, hogy az EU el fog tűnni és ő személyesen fogja megvédeni Franciaországot a globalizációtól.
A holland választás egy út kezdete lehetett
Trump és a Le Pen tehát szorgalmasan ássa alá az EU hitelét, holott a Brexit már így is kiélezte a nemzeti ellentéteket Európában. Ennek legújabb fejleménye a London és Madrid közötti ütésváltás Gibraltár ügyében. Chris Parry admirális vasárnap kifejtette, hogy „Középtávon térdre kényszerítenénk a spanyolokat és ebben szerintem Amerika támogatását is élveznénk.” Parry és a konzervatív brit kormányzat harcias álláspontja Madriddal szemben tehát már számol az EU-ellenes Trump támogatásával.
London magabiztosnak tűnik, holott Trump nemcsak az Egyesült Államokban egyre népszerűtlenebb, hanem Nyugat Európában is. Az eurószkeptikus Geert Wilders bukása Hollandiában a múlt hónapban akár a Trump-hatás első áldozataként is felfogható. Nyugat Európa polgárai ugyanis Trump tavaly novemberi megválasztása óta tömegesen fordulnak el az eddig népszerű eurószkeptikus, izolacionista frázisokat pufogtató pártjaiktól.
Káncz Csaba |
Hanyatlanak az eddigi sztárok
Ennek a mozgásnak eddig az elsőszámú nyertesei a centrista kereszténydemokrata és szociáldemokrata pártok. Egy globalizált világban ugyanis a politikai közhangulatok is globalizáltak. Trump látványos kormányzás-képtelensége és diplomáciai malőrjei Európa választóit is választási viselkedésük újragondolására késztette.
A német AfD, a brit UKIP és az olasz Beppe Grillo által vezetett M5S pártok Trump megválasztása óta talajt vesztettek. Ha a Trump-hatás miatt Le Pen elbukja a francia elnökválasztást, az az eurószkeptikus populista pártokat tovább demobilizálhatja és demoralizálhatja. Trump tehát akarata ellenére riasztó kormányzati teljesítményével hozzájárulhat az EU konszolidációjához, sőt megerősödéséhez.
Ha pedig az elkövetkező választásokon a jelentős európai fővárosokban – Párizs, Berlin – a regnáló politikai elit győzelmét hozzák, akkor Németország még hatékonyabban érvényesítheti erejét nemcsak Nyugat Európában, hanem Washingtonnal szemben is. Ez pedig azt is jelenti, hogy az európai országok az elkövetkező időszakban inkább Berlin, mint Washington szavára fognak figyelni.
Káncz Csaba jegyzete