A vendégként részt vevő Donald Trump amerikai elnök (k) és Andrzej Duda lengyel elnök (j) az úgynevezett Három Tenger Kezdeményezésben érintett 12 kelet-, illetve közép-európai ország államfőinek találkozóján a varsói királyi várban 2017. július 6-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
Donald Trump részt vesz a Három Tenger Kezdeményezés államfői csúcsértekezletén, és ez alkalomból, a csúcs előtt külön négyszemközti megbeszélést folytatott a lengyel elnökkel, majd a kétoldalú találkozó kibővített formában, a két küldöttség között folytatódott. Trump azt mondta, erőteljesen támogatja a kezdeményezést, és fontosnak tartja a gázszállítások diverzifikációját, hogy a térség országai "ne legyenek túszai az egy forrásból származó energiának".
A Három Tenger Kezdeményezés a Balti-, az Adriai- és a Fekete-tenger térségére vonatkozik, részesei Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Észtország, Litvánia, Lettország, Ausztria, Bulgária, Horvátország, Románia és Szlovénia.
Trump és lengyel két jó barát?
Az amerikai elnök szerdán késő este megérkezett Varsóba, második hivatalos külföldi útja első állomására. Részletek >> |
Biztonságpolitikai kérdésekről szólva Trump a sajtóértekezleten elmondta: az Egyesült Államok "Lengyelországgal együtt választ dolgoz ki Oroszország agresszív és destabilizáló lépéseire." Az amerikai elnök ebben az összefüggésben elmondta: régóta időszerű lenne már, hogy a NATO tagállamai eleget tegyenek a szövetségen belüli pénzügyi kötelezettségeiknek, megfelelő összeget fordítsanak honvédelemre. Varsó "betartotta vállalt kötelezettségét, sőt túl is teljesíti azt" - fűzte hozzá, utalva ezzel arra, hogy Lengyelország a NATO azon öt tagállamának egyike, melyek a megállapodás szerint a bruttó hazai termék 2 százalékát fordítják védelmi kiadásokra.
Arra vonatkozóan, hogy Lengyelország a közelmúltban az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagja lett, Trump elmondta: a megbeszélésen megerősítették "közös elkötelezettségüket a szervezet alapját képező értékek, a szabadság, a szuverenitás és a jogállamiság mellett". "Különösen elégedettek vagyunk azzal az aktív szereppel, melyet Lengyelország vállalt az úgynevezett Iszlám Állam és más terrorszervezetek legyőzése céljából" - hangsúlyozta Trump.
Az amerikai elnök köszönetet mondott a Lengyelországban állomásozó több mint 5 ezer amerikai katona iránti "nyitottságért". "A Lengyelországgal és a NATO-val fennálló erős szövetség továbbra is kulcsfontosságú eleme a konfliktusok megfékezésének, annak biztosítéka, hogy soha többé nem pusztít a nagyhatalmak közötti háború" - jelentette ki.
Észak-Koreát megfenyegette
Az amerikai elnök Észak-Koreáról szólva kijelentette: a világ országainak nyilvánosan meg kell mutatniuk, hogy Phenjan "nagyon, nagyon rossz viselkedése" nem marad következmények nélkül. "Nagyon keményen szembe fogunk szállni az észak-koreai fenyegetéssel" - hangsúlyozta Donald Trump.