Tekintettel azokra a lépésekre a republikánusok mostanában tesznek, egyre nehezebb a pártot komolyan venni.
Elképesztő öngól a fegyverlobbi sugallatára
Tekintsük át példának okáért a republikánusok viselkedését a Tennessee szövetségi állam törvényhozásában. A republikánus párt (Grand Old Party, GOP) abszolút többséggel rendelkezik ott. Más szóval: azt tehet, amit akar. És meg is teszi. Nemrég például kizárta a Demokrata Párt két fiatal tagját, mert állítólag helytelenül viselkedtek.
De mi volt a bűnük? Nos, a két fiatal fekete csatlakozott azoknak a fiataloknak a tiltakozásához, akik a szigorúbb fegyvertörvényekért tüntettek – különösen az „AR-15” típusú gépkarabély betiltásáért. Nashville-ben ugyanis a közelmúltban három kilenc éves gyereket és három felnőttet lőttek agyon az egyik ilyen AR-15-össel az Egyesült Államokban mára általánossá vált iskolai mészárlás során.
A republikánusok kizárták tehát őket – aki, mint említettük, feketék voltak -, nem zárták ki viszont azt a fehér parlamenti képviselőt, aki szintén ott tüntetett. A republikánus erődemonstrációnak „nemkívánatos” következményei lettek, mégpedig súlyosak: a fekete fiatalok kirekesztése országos tiltakozásvihart váltott ki. A két, eddig teljesen ismeretlen tartományi politikus egyik napról a másikra nemzeti hős lett, és az utca nyomására mindkettőt azonnal vissza kellett helyezni.
A demokraták ezzel szimpátiapontokat szereztek a jórészt republikánusok által uralt déli Tennessee államban. A GOP képviselői eközben a rendkívül befolyásos fegyverjogi jogvédő csoport (National Rifle Association, NRA) szekértolóiként állnak most a közvélemény előtt. Itt ki kell emelni, hogy az amerikaiak túlnyomó többsége szigorúbb fegyverviselési törvényeket akar.
Az abortusz kérdésköre
Az amerikaiak túlnyomó többsége – és különösen az amerikai nők – szintén azt akarja, hogy az abortusz legális maradjon. De ez már az ország nem minden részén van így. A Legfelsőbb Bíróság tavaly nyáron hatályon kívül helyezte a „Roe kontra Wade” ügyet, amely ítélettel országszerte mintegy 50 évre legalizálták az abortuszt. Azóta az egyes államoknak lehetőségük van az abortuszt szigorúan korlátozni, vagy akár teljesen betiltani.
A Roe kontra Wade ügy visszavonása csak azért volt lehetséges, mert Donald Trump hivatali ideje alatt három új bírót tudott kinevezni, és ezekre a helyekre kőkonzervatív képviselőket választott. Az abortusz nemzeti legalizálásának megdöntésével ezek a bírák országos felháborodást váltottak ki, és ezzel kulcsszerepet játszottak abban, hogy a republikánusok a tavaly őszi félidős választásokon a reméltnél rosszabbul szerepeltek.
Még egy olyan konzervatív szövetségi államban is, mint Kansas, a szavazók a népszavazáson tavaly egyértelműen elutasították az abortusztörvények szigorítását. Wisconsinban - egy úgynevezett „ingadozó” államban, ahol a választások többnyire borotvaélen zajlanak - egy progresszív demokrata hölgy két hete egyértelmű többséggel szerzett mandátumot a szövetségi állam legfelsőbb bíróságán. Az ok: a republikánus ellenfele az abortusz nyílt ellenfele volt.
Nagyot téved azonban az, aki azt hiszi, hogy a republikánusok levonták a leckét ebből, és visszafogják magukat az abortuszkérdésben. Éppen ellenkezőleg, egy lépéssel még tovább mennek. A Trump által Texasban kinevezett konzervatív bíró két hete úgy döntött, hogy országszerte be kell tiltani a „Mifepristone” abortusztablettát. A gyógyszert több mint 20 éve használják, az egészségügyi hatóság (FDA) biztonságosnak nyilvánította, és az összes abortusz több mint 50 százalékánál alkalmazzák.
A konzervatív bíró ezzel az ítéletével egyszerre két aknára is rálépett. Egyrészt ezzel a módszerrel a hátsó ajtón keresztül szeretné országosan megnehezíteni az abortuszt, holott a Legfelsőbb Bíróság ennek pont az ellenkezőjét hirdette meg, mégpedig azt, hogy az abortusz ismét szövetségi állami ügy legyen. Ezzel azt a gyanút erősíti, hogy a GOP fundamentalistái országos szinten újra be akarják tiltani az abortuszt.
Másrészt a republikánusok nemcsak a nőket idegenítik el, hanem a gyógyszeripart is. Hogyan lehet, hogy egy bíró tollvonással kidobja a tudományos és egészségügyi szakértők megállapításait? Egy közleményében a gyógyszeripar egyértelműen úgy fogalmazott: "Ha a bíróságok visszavonhatják egy gyógyszer engedélyét a tudomány és a bizonyítékok figyelembevétele nélkül (...), akkor minden gyógyszer veszélyben van."
DeSantis az aknamezőn
Ron DeSantis is belekeveredett az abortuszkérdésbe. Florida kormányzója másfél hete írt alá egy törvényt, amely hat hét után tiltja az abortuszt. Ez az abortusz de facto betiltását jelenti. Egy évvel ezelőttig Floridában a terhesség 24. hetéig legális volt az abortusz. Első lépésben ezt az időszakot 15 hétre rövidítették.
A floridai nők, köztük a republikánusok, ellenzik ezt a törvényt. DeSantis mégis aláírta, holott a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint ismét messze lemaradt Donald Trump mögött az republikánus elnökjelölti felmérésben.
Ezzel el is jutottunk a GOP nagykutyáihoz. Mégpedig Trumphoz, aki úgy irányítja a pártot, hogy egyben tönkre is teszi azt. Marc Thiessen konzervatív kommentátor- és sokáig Trump-rajongó - a "Washington Post"-ban érzékletesen megmutatja, miért van ez így.
Íme néhány adat a CNN közvélemény-kutatásából: Bár a megkérdezettek 76 százaléka meg van győződve arról, hogy a Trump elleni Stormy Daniels-per politikai indíttatású, 60 százalékuk támogatja a vádakat. A mindennél fontosabb független szavazók körében ez az arány ráadásul 62 százalék.
Thiessen szerint ez egy ébresztő kell, hogy legyen a GOP számára. Trump ugyanis annyira mérgezővé vált, hogy a választók bárkire szavaznak, csak nem rá. Ezt egy másik felmérés is megerősíti. A független szavazók mindössze 37 százaléka (!) szeretné Trump visszatérését.
A másik rész soha többé nem akarja látni őt a Fehér Házban. "Ezek a szavazók nem akarják, hogy újraválasszák" - mondja Thiessen. – Azt akarják, hogy vádat emeljenek ellene.
Vesztes kampány
A GOP a fegyverlobbira, az abortusztilalomra és Trumpra támaszkodik. Ezek mind vesztes kártyák. A nyilvánosság előtt az olyan „őrültek”, mint Marjorie Taylor Green, Matt Gaetz és Jim Jordan alakítják a párt imázsát. Az előválasztások rendszere nem hagy más lehetőséget a republikánusoknak, mert ezeken az előválasztásokon a radikalizálódott bázisé a döntő szó.
Márpedig a republikánusoknak más lehetőségeik is lennének. Ami a gazdaságot illeti, az amerikaiak továbbra is nagyon bizonytalanok. Ötből négy úgy gondolja, hogy a gyermekei rosszabbul fognak élni, mint ők.
De a GOP képviselői inkább reménytelen kultúrharcot folytatnak.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)