![]() |
Donald Trump bejelenti, hogy beszáll a Republikánus Párt hivatalos elnökjelöltségéért folytatott küzdelembe 2015. június 16-án New Yorkban. (MTI/EPA/Justin Lane) |
Kedden négy amerikai államban tartottak előválasztást és jelölőgyűlést: Michiganben és Mississippiben a demokraták és a republikánusok is választottak, Idahóban és Hawaiin azonban csak a republikánusok szavaztak.
Donald Trump Michiganben több mint 37 százalékkal, Mississippi államban pedig 49 százalékos aránnyal győzött. A Demokrata Párt jelöltségére pályázók, Hillary Clinton volt külügyminiszter és Bernie Sanders vermonti szenátor Michiganben mindvégig nagyon szoros versenyben volt, végül Sanders nyert 50:48 százalékos aránnyal.
Mississippiben viszont Hillary Clinton elsöprő győzelmet aratott: a választók csaknem 83 százaléka szavazott rá.
Bekebelezett dél
A választások eredménye elemzők szerint egyértelműen jelzi, hogy Trumpnak sikerült végérvényesen meghódítania a déli szövetségi államok választóit, hiszen korábban ő nyerte meg Dél-Karolinát, Arkansas-t, Tennesseet, Alabamát, Georgiát és Louisianát is. Ezekben az államokban a republikánusok, függetlenek és evangéliumi keresztények egyaránt rá szavaztak.
A republikánus pártelit erőteljes támogatását élvező 44 éves Marco Rubio floridai szenátor a keddi választásokon mindenütt az utolsó helyen végzett, Michiganben John Kasich ohiói kormányzó, Mississippiben pedig Ted Cruz texasi szenátor lett a második.
Keményednek a vélemények: Amerikát új Hitler fenyegetiEgyre több külföldi diplomata jelzi amerikai kormánytisztviselőknek, hogy az előretörő Donald Trump sokszor sértő és szélsőséges kijelentései, melyeket nyilvánosan tesz, roppant aggasztóak. Most az amerikai demokráciáért aggódik a világ, miközben általában Amerika őrködik a demokrácia fölött. A Privátbankár elemzését itt olvashatja >>>>> |