A módszer
Ebből már a legtöbben valószínűleg kitalálták, hogy Izlandról van szó, jó messze minden más lakott területtől, 300 ezer békés polgárral. A békésséget egyébként 23 kritérium alapján határozták meg, mint az adott ország külső vagy belső konfliktusai, bűnözés, terrorizmus, erőszakos demonstrációk, kapcsolatok más országokkal, politikai stabilitás, a lakóhelyüket elhagyni kényszerülők, másként belső menekültek aránya stb. Összefoglalva magát a békét úgy határozzák meg, hogy az erőszak hiánya vagy az erőszaktól való félelem hiánya által elért harmónia.
Magát a felmérést az Institute for Economics and Peace nevű nonprofit intézmény végzi, mégpedig úgy, hogy az említett kritériumok alapján pontozzák az országokat, ennek alapján számolják a Global Peace Indexet, így minden országnak van egy pontszáma, ebből alakul ki a sorrend. Ugyanakkor van egy besorolás, mely ötfelé osztja az országokat: rendkívül békés, nagyon békés, közepesen békés, kevéssé békés, és nagyon kevéssé békés, mondjuk úgy ez utóbbit, hogy rendkívül zűrös.
Az élboly
Nézzük ezek után a konkrét listát. Mint említettük, az első hely Izlandé, őt követi egy tengerekkel ugyancsak erősen körülvett ország, Dánia. A harmadik helyezett a szomszédunk, Ausztria (még jó hogy nem nyert a szélsőjobb elnökjelölt, biztos nagyot zakóztak volna). A negyedik megint csak sziget, Új-Zéland, az ötödik Portugália, a hatodik meglepő módon régiós, és egyben történelmi sorstársunk, Csehország, a hetedik Svájc, a nyolcadik Kanada, utána jön Japán, Szlovénia és Finnország.
A legbékésebb (sötétzöld) és legzűrösebb (piros) országok a földön. Forrás: Institute for Economics and Peace |
Ezzel ki is merítettük a rendkívül békés csoportot, de a következő nagyon békés kategória is kellemes még, és akkor hisszük, akár nem, mi is beleférünk egész jó helyen, a 19-ediken. Előttünk a következők vannak: Írország, Bután, Svédország, Ausztrália, Németország, Norvégia és Belgium. Nincs tehát rossz dolgunk, illusztris társaságban vagyunk, már ha reálisan mérik fel helyzetünket. A nagyon békés csoport egyébként a 78. helyig tart, onnan jön a közepesek hosszú listája, melyben van egy meglepetés: az Amerika Egyesült Államok, amely a 103. helyen tanyázik.
A kullogók, a javulók és a lecsúszók
A legrosszabb csoportba 15 ország került, és köztük van Ukrajna és Oroszország, nyilván a köztük dúló ellenségeskedés miatt. A társaságban még Nigéria, Észak-Korea, a nagyobbik Kongó, Pakisztán, Líbia, Szudán és a Közép-Afrikai Köztársaság tartózkodnak, a hat utolsó pedig önmagáért beszél: Jemen, Szomália, Afganisztán, Irak, Dél-Szudán és végül Szíria.
A Földön tehát Európa a legbékésebb régió, minden probléma ellenére. Az első 7-ből 6 ország európai, a legnagyobb javulást Portugália mutatta: a 9-edikről az 5-ödik helyre ugrott föl. Ugyanakkor vannak negatívumok is: Macedónia 15 helyett esett vissza, Koszovó alig kevesebbet, Ugyanakkor nagyot esett Törökország is, viszont meglepő módon viszonylag keveset Franciaország és Belgium, a terrortámadások ellenére. Egyrészt azért, mert egyelőre az események egyszerinek tekinthetők, másrészt azért, mert a gyakori erőszakos tüntetések miatt amúgy sem álltak a lista élén.