Szlovákiában jelenleg a betétvédelmi alap vállal garanciát a fizetésképtelenné vált bankok betétesei pénzének kifizetésére. A hatályos jogszabályok szerint az alap egy-egy bankszámla vagy betét esetében 100 ezer euróig terjedően vállal kifizetési garanciát. Az alapba minden Szlovákiában működő pénzintézmény a nála elhelyezett betétek összegének 0,2 százalékát fizeti be évente. Egy pénzintézet csődje esetén a garancia alapján szükségessé váló kifizetéseket az így befolyt pénzből valósítja meg az alap. A szlovák betétvédelmi alap számláin jelenleg mintegy 192 millió eurónyi fedezet áll rendelkezésre.
Végül úgyis az államnak kellene fizetnie?
Robert Fico kormánya most azt fontolgatja, hogy az alapban összegyűlt pénzt a közkiadások konszolidációjára fordítaná, az alap által vállalt garanciákat pedig a költségvetésre ruházná át. Az elképzelés indokoltsága mellett többek közt azzal érvel a pénzügyi tárca, hogy a Szlovákiában működő pénzintézetekben jelenleg mintegy 24 milliárd eurót kitevő betét van és amennyiben komolyabb gondok adódnának, akkor a betétek kifizetéséhez úgyis állami segítségre lenne szükség.
"Ha megnézzük, hogy más országokban, milyen módon oldották meg a bankok gondjait, akkor láthatjuk, hogy végül mindig állami beavatkozásra volt szükség" - nyilatkozta az elképzeléssel összefüggésben a Pravdának Vazil Hudák a szlovák pénzügyi tárca államtitkára. Hozzátette: a bankokon kívül az Európai Bizottsággal valamint az Eurostat-tal is tárgyalásokat folytatnak arról, hogy miként lehetne bevonni a bankbetét védelmi alapban összegyűlt pénzt a költségvetés konszolidációjába.
Nem a lakosság fog kiborulni
Tartsuk inkább itthon a pénzt? Biztonságban van a magyar betétesek pénze a hazai bankoknál - jelentette ki nemrég Fekete-Győr András, az Országos Betétbiztosítási Alap ügyvezető igazgatója. Szerinte nem érdemes külföldre vinni a megtakarításokat. A szervezet eddig kilenc alkalommal, 25 ezer ügyfélnek mintegy húszmilliárd forintot fizetett ki. Részletek >> |
Horbulák Zsolt gazdasági elemző szerint a vázolt elképzelés bizonyítéka Robert Ficóék centralizációs törekvéseinek és egyértelműen arról szól, hogy a kormány keresi a költségvetési deficit befoltozásának lehetőségeit. Ugyanakkor meglepőnek tartja, hogy a kabinet nem sokkal azután áll elő ilyen ötlettel, hogy a közelmúltban több Szlovákiában működő kereskedelmi bank is problémás helyzetbe került részben a görög állampapírokba kihelyezett befektetései miatt.
Hozzátette: jobb megoldásnak tartja, hogy a betéteket érintő garanciák több pilléren nyugszanak, mert ez szavatolja a rendszer nagyobb biztonságát és azt is, hogy az esetleges problémákat kisebb megrázkódtatásokkal sikerüljön megoldani. Rámutatott: ennek ellenére nem hiszi, hogy a téma komolyabb társadalmi tiltakozást váltana ki, inkább hangos szakmai vitákra számít.