Rodrigo Duterte, a Fülöp-szigetek elnöke. Forrás: Wikimedia Commons |
Duterte csak pár hónapja elnök, de máris balhékba keveredett. A kábítószer maffiával szembeni harcáról régóta híres, és ez önmagában örvendetes is lenne, ha nem úgy történne a harc, hogy aki gyanúba keveredik, az lelőhető, sőt korábban olyan megjegyzései is voltak, melyekkel a kábítószerek fogyasztóit kitette a népharagnak, mondván, öljék meg őket. A legutóbbi kínos eset múlt héten volt, amikor kábítószer-ellenes harcát a Holokauszthoz hasonlította, felvetve több millió lehetséges halottat, a kábítószer fogyasztókat is beleértve.
Fattyúnak nevezte
Egy másik incidens akkor történt, amikor Obama elnökkel találkozott volna, de előtte olyan sértő megjegyzést tett az amerikai elnökre, hogy az kénytelen volt lemondani a találkozót. Duterte, mint általában a hasonló vezetők, kezdettől kijátssza a nacionalista kártyát és lépten nyomon nemzete függetlenségét hangoztatja. Ez érthetően leginkább Amerika ellen irányul, hisz az ország egy darabig amerikai gyarmat volt, na de ez már meglehetősen régen volt. Az amerikait megelőző spanyol uralom, ami a spanyol nyelvet és neveket, valamint a katolikus vallást az ázsiai országnak adta, már úgy tűnik, nem vált ki sértettséget.
Mint Szaddam, Kadhafi vagy Erdogan
Most Duterte felfedezte azt, amit a hidegháborúban sok ország vezetője játszott, és ami most, hogy a világ újra többpólusú, újra divat lett: manipulálni a nagyhatalmakat. Vasárnap a Reuters szerint arról számolt be az elnök, hogy Oroszország és Kína támogatásáról biztosította, amikor Amerikáról panaszkodott nekik. Duterte szerint ez múlt hónapban Laoszban történt, ahol Medvegyev orosz miniszterelnökkel találkozott.
Az elnök heves Amerika-ellenessége akkor erősödött föl, amikor Obama aggodalmát fejezte ki a kábítószer ellenes harcban történt sok haláleset miatt. Duterte Kína felé is nyit: elmondta hogy főleg a kereskedelmi kapcsolatokat akarja fejleszteni Moszkvával és Pekinggel, és ez új, független külpolitikájának része. A Fülöp-szigetek és Amerika között eddig szoros szövetségesi kapcsolat volt, ezt az új elnök most szeretné leépíteni. Egy nemrég megkötött biztonsági egyezményt érvénytelennek minősített, egy most zajló közös hadgyakorlatra pedig azt mondta, ez az utolsó.
Lekoptatná a szövetségest
Az említett szerződés, melyet 2014-ben kötöttek, széles jogokat biztosít Amerikának, hogy a szigetek katonai bázisait használhassa. Duterte szerint azért érvénytelen, mert azt nem a Fülöp-szigetek elnöke, hanem csak védelmi minisztere írta alá. Hozzátette, hogy vita esetén felkéri az amerikaiakat, hagyják el teljesen az országot. A Pentagon erre csak annyit válaszolt, hogy teljesíti szövetségesi kötelezettségeit és ugyanezt várja a Fülöp-szigetektől. Az pedig nem úgy néz ki, mint aki szövetségesként nézne Amerikára.
Amerikának ez különösen kellemetlen lehet, mert egy szövetségessel, Thaifölddel már meglazult a szövetségesi viszony az ottani tavaly előtti katonai puccs után. Ha most a Fülöp-szigetekről is kiakolbólintják, délkelet-ázsiai jelenléte megnehezül, és egyre kevésbé tudja ott ellensúlyozni Kína növekvő hatalmát. Ugyanakkor a Fülöp-szigeteken már Duterte elnöksége előtt is aggódtak parlamenti képviselők és civilek egyaránt, hogy az egyezmény a térségben indítandó amerikai katonai akciók indítóállásává teheti az országot.