Geithner, aki az utolsó képviselője Obama eredeti gazdasági csapatának, kulcsszerepet játszott abban, hogy a 2008-as pénzügyi válság idején közpénzből adjanak mentőcsomagokat az összeomlás szélére sodródott magánvállalatoknak. Részese volt a kongresszussal a "költségvetési szakadék" elkerüléséről és az adósságplafon tavalyelőtti megemeléséről folytatott tárgyalásoknak is.
A pénzügyi tárca vezetője december 31-én jelezte, hogy az Egyesült Államok ismét elérteaz adósságplafont. A minisztérium rendkívüli intézkedéseket foganatosított, hogy februárig fedezni tudja a kormányzati kiadásokat. Ha a következő hetekben a kormánynak nem sikerül megegyeznie a további hitelfelvétel lehetőségéről, akkor ismét előállhat a technikai csőd veszélye, amely komolyan visszavetheti az egész világgazdaságot.
A pénzügyminiszter, akit az elnöknek már többször sikerült rávenni a maradásra, a Fehér Ház illetékeseinek és a Wall Street képviselőinek egyaránt jelezte: ezúttal nem lehet majd eltéríteni szándékától. Geithner korábban jelezte, hogy a január 21-i hivatalos elnöki beiktatás "körül" szeretne kilépni a tárcától, de több elemző úgy vélekedett, hogy még meggondolhatja magát. A pénzügyi tárca jelezte: a távozás pontos időpontját akkor közli, ha már kijelölték a miniszter utódját.
Washingtonban széles körben Jack Lewt, a Fehér Ház kabinetfőnökét tartják a legesélyesebbnek a megüresedő bársonyszék betöltésére. Az elnöki hivatal volt költségvetési igazgatójának kinevezését azonban több vezető republikánus politikus ellenezné, ami tovább ronthatja a Fehér Ház és a kongresszus amúgy is feszült viszonyát. Hillary Clinton külügyminiszter már korábban bejelentette, hogy a második Obama kormányzat alatt már nem akarja irányítani az amerikai diplomáciát.