Szintet lép az impeachment: a szenátus megszavazta, hogy Donald Trump korábbi amerikai elnök alkotmányos felelősségre vonási tárgyalása nem sérti az alkotmányt. Az álláspont szűk többséget szerzett, a szenátorok nagyjából a politikai erővonalak mentén szavaztak 56-44 arányban.
Ez az első olyan impeachment-eljárás, amit hivatalából már távozott elnök ellen indítanak - a mostani szavazás épp arról szólt, hogy ez egyáltalán alkotmányos és a szenátus illetékességi körét képező kérdés vagy nem.
A demokraták célja az impeachmenttel, hogy eltiltassák Trumpot attól, hogy a jövőben bármilyen közhivatali tisztséget ellásson - tehát elnökjelölt se lehessen soha többé. Az eljárás során azt szeretnék kimondatni, hogy Trump lázadást szított január 6-án, amikor beszéde után hívei megostromolták a törvényhozás központi épületét, a Capitoliumot. A támadásban öten haltak meg.
A szenátusban jelenleg 50-50 a demokrata és republikánus képviselők aránya. Hat republikánus szenátor szavazatát sikerült megszerezni ahhoz, hogy az eljárás egyáltalán megindulhasson - Trump elítéléséhez viszont kétharmados többségre, tehát 17 repulikánus szenátor meggyőzésére lenne szükség.
Az impeachment politikai jellegű, szimbolikus lépés, amely a Trump elleni politikai karaktergyilkosságról szól. Tétje végeredményben az, hogy milyen irányt választanak a republikánusok, és Trumppal vagy nélküle vágnak majd neki a 2024-es elnökválasztásnak - mondta korábban lapunknak Feledy Botond külpolitikai szakértő. Részletek >>