Juan Orlando Hernandez hondurasi elnök és Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet korábbi sajtótájékoztatója Hondurasban. Fotó: EPA / Gustavo Amador |
Keddi Twitter-bejegyzésében az elnök nemcsak Honduras, hanem más, meg nem nevezett országok számára is megígérte az amerikai segélyek megvonását, amennyiben nem lépnek fel a bevándorlók áradatának visszafogásáért.
The big Caravan of People from Honduras, now coming across Mexico and heading to our “Weak Laws” Border, had better be stopped before it gets there. Cash cow NAFTA is in play, as is foreign aid to Honduras and the countries that allow this to happen. Congress MUST ACT NOW!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 3, 2018
"Jobb, ha megállítják a Hondurasból érkező karavánt, amely most Mexikón halad át és gyenge törvényekkel védett határaink felé halad, mert a NAFTA révén érkező pénz és a Hondurasnak valamint a többi országnak nyújtott külföldi segély forog kockán" - írta szerdai Twitter-bejegyzésében Trump, ismételten utalva arra, hogy Washington akár fel is mondhatja az éppen most újratárgyalt Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (NAFTA). Majd ismételten a törvényhozókat sürgette a bevándorlási törvény megalkotására. " A kongresszusnak azonnal cselekednie kell" - írta.
Ezért ragadt be Trumpnál a "karaván" szó
Az elnök már vasárnap - szintén Twitter-bejegyzésben - reagált az amerikai határ felé tartó menekültcsoportra, de akkor még nem helyezte kilátásba a segélyek megvonását. A Fox televízió vasárnap sugárzott riportja szerint mintegy 1000-1500 migránsból álló "karaván" halad három közép-amerikai országból Mexikón keresztül az amerikai határ felé, a csoport útját az amerikai székhelyű Pueblo Sin Fronteras nevű csoport szervezi.
A hondurasi, El Salvador-i és guatemalai migránsok feltételezhetően illegálisan akarnak belépni az Egyesült Államokba, vagy menedékjogot kérnek. Donald Trump vasárnap, a műsor után közzétett Twitter-bejegyzésében megjegyezte, hogy az amerikai-mexikói határon a helyzet egyre veszélyesebb, és a határőrök "a nevetséges liberális (demokrata) törvények miatt" nem tudják megfelelően ellátni a határőrizetet.
Lejárt a türelmi idő, és nem sikerült megegyezni a bevándorló gyerekek sorsáról Amerikában. Donald Trump így lezártnak tekinti a vitát, és a továbbiakban nem legalizálja a státusukat. A lépés pofonként érte az érintett DACA-generációt, valamint a probléma megoldásán dolgozó demokrata és republikánus politikusokat is >> |