Újabb uniós szankciók
Az Európai Unió, válaszul Ukrajna orosz megtámadására, lezárja a légterét az orosz légitársaságok előtt, és betiltja az Unió területén a Kreml propagandagépezetét, továbbá támogatja az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat - jelentette be Ursula Von der Leyen az Európai Bizottság elnöke vasárnapi sajtótájékoztatóján.
Mint mondta: a Bizottság arra tesz javaslatot, hogy tiltsák ki az uniós légtérből az összes orosz tulajdonú, lajstromozású repülőgépet.
Ez minden olyan légi járműre vonatkozik, amelyet orosz állampolgárságú személy bérel, tehát a rendelkezés érvényes az oligarchák magángépeire is
- tette hozzá az MTI szerint.
Hangsúlyozta továbbá, hogy
az állami tulajdonban lévő Russia Today televíziócsatorna és a Szputnyik médiaszolgáltató, valamint leányvállalataik többé nem terjeszthetik hazugságaikat, Putyin háborújának igazolására.
Von der Leyen hozzátette: az EU megerősíti "a kollaboráns fehérorosz rezsim" elleni szankciókat is. Leállítja az ásványi üzemanyag, a dohány, a fa- és fűrészárú, a cement, a vas és az acél exportját Fehéroroszországba.
Ki fogjuk terjeszteni azokat az exportkorlátozásokat is, amelyeket a kettős felhasználású árukra vezettünk be Oroszországgal szemben. Ezzel elkerülhetővé válik az Oroszországgal szembeni intézkedéseink kijátszásának kockázata is
- jelentette ki Ursula von der Leyen.
Megerősítette továbbá, hogy az EU lekapcsol fontos orosz bankokat a SWIFT-rendszerből, emellett betiltja az orosz központi bank tranzakcióit és befagyasztja annak készleteit.
Készültség az orosz nukleáris erőknél
Vlagyimir Putyin orosz elnök riadókészültségbe helyezte a nukleáris elrettentő erőket. Ezt a NATO szerinte agresszív viselkedésével és az Oroszország elleni "illegitim" szankciókkal indokolta. Mint mondta, a NATO vezetői agresszív kijelentéseket tettek az országgal szemben.
Szakértők szerint ez inkább a NATO-nak szánt figyelmeztetés, és nem annak a szándéknak jele, hogy használni is kívánja azokat a fegyvereket.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára aggodalommal fogadta a bejelentést. Szerinte azt mutatja, milyen komoly a helyzet, és miért kell valóban összetartanunk.
Új korszak Németországban
Százmilliárd eurós pénzügyi alapot hoz létre a német szövetségi kormány az ország védelmi képességeinek fejlesztésére, jelentette be Olaf Scholz német kancellár.
Szerinte az Ukrajna elleni orosz háború korszakforduló az európai történelemben, és ebben az új korszakban sokkal többen kell befektetnünk országunk biztonságába, hogy megvédjük szabadságunkat és demokráciánkat.
Az új korszak új energiapolitikát is igényel, ezért a többi között gyorsan fel kell építeni két új terminált, amely cseppfolyósított földgáz, később pedig egy környezetbarát energiahordozó, a zöldhidrogén fogadására is alkalmas lesz, tette hozzá.
Berlinben mintegy 100 ezren tüntettek az orosz invázió ellen, és hasonló demonstrációk voltak számos más európai városban is.
Ukrán-orosz tárgyalás
Ukrán delegáció indult Fehéroroszországba Oroszország képviselőivel tárgyalni. A Guardian szerint a találkozó a határon lesz, egy közelebbről meg nem nevezett helyen. Annak pontos idejét nem közölték.
Ami a harci cselekményeket illeti, a brit lap szerint
Kijev továbbra is ukrán kezekben van, miután az orosz hadsereg számos katonai kudarcot szenvedett el. Ukrán állítások szerint az ukrán erők heves harcok után visszaverték a Harkov elfoglalására tett orosz kísérletet is.
Ukrán közlések szerint már 4300 orosz katona vesztette életét. Ezt független források eddig nem erősítették meg. Ukrán oldalról mintegy 200-an haltak meg korábbi hivatalos közlések szerint.
Mindemellett egy háborúban még történnek ilyen emberi dolgok is: