A fogadást követően a brazil elnök António Costa portugál miniszterelnökkel ült tárgyalóasztalhoz. A látogatás során 13 egyezményt terveznek aláírni egyebek között a technológia, energiakereskedelem, idegenforgalom és a kultúra területén.
Lula da Silva pénteken érkezett ötnapos hivatalos látogatásra Portugáliába. A brazil elnököt egy kormánytisztviselőkből álló küldöttség kíséri el útján. A látogatás részét képezi a latin-amerikai ország azon törekvésének, hogy újraindítsa diplomáciai kapcsolatait főbb partnereivel - idézi a brazil elnöki hivatalnak a látogatást beharangozó közleményét az MTI.
Az előző brazil elnök, Jair Bolsonaro nem látogatott el Portugáliába négyéves hivatali időszaka alatt.
A latin-amerikai országot szoros történelmi, kulturális és gazdasági szálak kötik össze volt gyarmattartójával, és Portugáliában mintegy 300 ezer brazil állampolgár él. Brazília reméli, hogy Portugália "fontos szövetségese" lehetne abban, hogy segítsen a Dél-amerikai Közös Piac (Mercosur) és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötésében.
A Portugáliában élő ukrán közösség pénteken a lisszaboni brazil nagykövetség előtt tiltakozott Lula látogatása ellen. A brazil elnök azzal haragította magára őket, hogy Lula pekingi látogatása során, néhány nappal ezelőtt azt mondta, "az Egyesült Államoknak fel kell hagynia a háború támogatásával, és el kellene kezdenie a békéről beszélni".
John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője élesen bírálta Lulát pekingi nyilatkozata miatt, mondván, hogy "Brazília az orosz és kínai propagandát visszhangozza, anélkül, hogy megvizsgálná a tényeket". Súlyosan problematikus, ha Brazília azt állítja, hogy az Egyesült Államok és Európa nem a békében érdekelt, vagy részfelelősséget visel a háborúért - tette hozzá.
Portugáliai látogatásának végeztével, szerdán Lulát Spanyolországba várják.
Lula da Silvát az alábbi interjúban mutattuk be: