Angela Merkel az EB elnökével, José Manuel Barrosóval folytatott megbeszélése előtt sajtónyilatkozatban hangsúlyozta: "nem kevesebb, hanem több Európára van szükség, legalábbis az euróövezetben". Az EB lehetőségeinek tágítása vagy a bankunió nem azonnal ható gyógyszer a válságra, hanem hosszabb távú projekt, de a "világ tudni akarja", hogy az unió miként fejlődik tovább, ezért el kell kezdeni tárgyalni a középtávú feladatokról. Merkel szerint először arról kell gondolkodni, hogy miként lehet "összehozni" az államháztartási konszolidációt a növekedéssel. Ez a két elem egyformán fontos, "az érem két oldala".
Berlin növekedésösztönző csomagot készít elő
Hétfői értesülések szerint a német kormány megváltoztatja az euróövezeti államadósság-válság során eddig követett politikáját, az államháztartási szigort, és az adósságcsökkentést növekedésösztönző intézkedésekből álló csomaggal kívánja kiegészíteni.
A Merkel-kormány egyebek között támogatja, hogy emeljék meg az Európai Beruházási Bank (EIB) alaptőkéjét 10 milliárd euróval, hogy a bank kiterjeszthesse hitelezési tevékenységét az euróövezeti válságállamokban. Támogatja továbbá az úgynevezett projektkötvények alkalmazását az uniós fejlesztési források felhasználásában, és támogatja az Európai Bizottság javaslatát, amely szerint 7,3 milliárd eurót kellene elkülöníteni az uniós költségvetésben a fiatalkori munkanélküliség elleni küzdelemhez.
A Handelsblatt szerint a kormány a pénzügyi tranzakciókat terhelő adó uniós szintű bevezetése mellett is kiáll, és támogatja a bankfelügyeleti és betétbiztosítási rendszerek uniós integrációjára vonatkozó brüsszeli felvetést. A német kormány azt is javasolja, hogy az euróövezeti tagországokat kötelezzék a gazdaság- és pénzügypolitika szorosabb összehangolására. Mindezek mellett a berlini vezetés a munkaerőpiac területén is reformokat javasol, úgy véli, az euróövezeti válságállamokban az emelkedő várható élettartamhoz kell igazítani a nyugdíjkorhatárt, rugalmasabbá kell tenni a munkavállalási szabályokat, és az Európai Szociális Alap (ESZA) forrásainak felhasználásával fejleszteni kell a szakképzési rendszert.
Az EB június végére dolgozza ki növekedési javaslatait
Barroso sajtónyilatkozatában elmondta: a gazdasági növekedéshez szükség van "célzott beruházásokra", valamint szilárd államháztartási helyzetre és versenyképességre, ezért "elengedhetetlen a fiskális konszolidáció és a szerkezeti reform". Hozzátette: az EB ezeket az alapelveket szem előtt tartva terjeszt elő javaslatokat a növekedés ösztönzésére a június végi uniós csúcson.
Kifejtette: a valutaunióra építve létre kell hozni a gazdasági uniót, amely hosszabb távú feladat, de "már most jelezni kell a polgároknak és a befektetőknek világszerte, hogy hiszünk az euró stabilitásában, és mindent meg is teszünk érte". Barroso úgy véli, hogy az eddiginél "gyorsabban kell haladni és messzebb kell menni". Hozzátette: meg kell vitatni egyebek között a "mélyebben integráltabb pénzügyi felügyeleti és betétbiztosítási rendszer" kialakításának lehetőségeit.
Az EB az előző héten az euróövezet számára megfogalmazott gazdasági ajánlásai között kifejtette, hogy a zónának a növekedés ösztönzése és az adósságcsökkentés mellett el kell mozdulnia egy bankunió irányába, és változtatni kell az euróövezeti válságkezelő alapok (EFSF, ESM) működési rendjén is, hogy a bajba került bankok ne a kormányok közbeiktatásával, hanem közvetlenül juthassanak támogatáshoz.